Tüketici yenilikçiliği ve internetten alışveriş: Kayseri'de bir uygulama
Consumer innovation and internet shopping:An application in Kayseri
  1. Tez No: 477155
  2. Yazar: HİKMET TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUMRU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, söz konusu sanal pazardaki internetten alışverişe yönelik olarak tüketicilerin yenilik algılarını ve sergiledikleri fiili davranışları analiz etmektir. Üretim birimlerine veri oluşturacak nitelikte olması nedeniyle çalışma, hem“internetten alışveriş”hem de“tüketici yenilikçiliği”yazınındaki eleştirel boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma tanımlayıcı bir araştırmadır. Yapılan çalışmada tüketici yenilikçiliği ve internet kullanıcıları üzerinde araştırma yapılmıştır. Çalışmada internetten alışveriş kavramı ve internetten alışveriş yapmayı seçen tüketicilerle bu tüketicilerin yenilikçilik özellikleri arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Anket formu Kayseri ilinde bulunan ve internet alışverişi yapan tüketiciler üzerinde yüz yüze anket yöntemiyle uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucu elde edilen bulgulara göre internetten alışveriş deneyimine sahip tüketiciler ile geleneksel yöntemler ile alışveriş yapan tüketiciler arasında demografik özellikler, algılanan risk ve faydalar arası ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze consumers' perceptions of innovation and the actual behaviors they exhibit in relation to internet shopping in virtual markets. The study aims to fill the critical gap in the article“consumer innovation”in the case of“shopping on the internet”because of the quality that will generate data for production units. This study is a descriptive research. Consumer innovationand internet users were researched in the study. In the study, the relationship between the consumers who prefer shopping on the internet and the innovativeness characteristics of these consumers has been put forward. The questionnaire was applied to consumers who shop on the internet in Kayseri with face to face survey method and the obtained data were analyzed in SPSS program. According to the findings, the relationships between demographics, perceived risks and benefits were determined between consumers who have shopping experience on the internet and consumers who have traditionally shopping.