Alkol ve madde bağımlılığı ile erken yaş dönemi uyum bozucu şemalar arasındaki ilişki
The relationship between early maladaptive schemas and alcohol and drug addiction
- Tez No: 477177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR KÖSE KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada amaç alkol, madde bağımlısı ve sağlıklı kişiler arasında, erken yaş dönemi uyum bozucu şemalar ve ebeveynlik biçimleri bakımından bir fark olup olmadığını saptamaktır. Araştırma örneklemi, DSM-IV tanı ölçütlerine göre 30 alkol bağımlılığı ve 30 madde bağımlılığı tanısı alan iki hasta grubu ile demografik özellikler bakımından benzerlik gösteren 30 kişilik bir kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırma içerisinde veri edinme araçları olarak Young Şema Ölçeği, Young Ebeveynlik Ölçeği, DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme ve Ruhsal Belirtiler Tarama Listesi kullanılmıştır. Toplanan veriler, anova, t-test ve ki kare kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, alkol ve madde bağımlılığı ile Young erken yaş dönemi uyumsuz şemaları ve Young ebeveynlik biçimleri arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çıkan sonuçlar literatüre uygun biçimde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to determine the difference among individuals with alcohol and substance dependence and without any dependency in terms of early maladaptive schemas and parenting styles. Study sample included 30 patients with alcohol dependence, 30 patients with substance dependence in accordance with DSM-IV diagnostic criteria and 30 healthy participants control group who had the similar demographic characteristics of patient groups. Young Schema Questionnaire, Young Parenting Inventory, Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders and Symptom Checklist 90 were used to collect data. The collected data were analyzed using anova, t-test, and chi-square. According to the results, it was determined that there was a relationship between alcohol and substance dependence with Young early maladaptive schemas and Young parenting styles. The results were discussed in line with the literature.