Müellifi bilinmeyen manzum bir eser: Risâle-i Tevhîd (Metin- dil özellikleri- dizin)
A poetic work which has no writer: Risale-i tevhid (text - language features - index)
  1. Tez No: 477187
  2. Yazar: UFUK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın konusunu, hicrî 1003 / mîlâdî 1594 tarihinde istinsah edilen, eserde“Abd-i Fânî”mahlasının kullanılmasıyla birlikte, eserin müellifi hakkında tarafımızca herhangi bir bilgiye ulaşılamayan Risâle-i Tevhîd adlı dînî-tasavvufî eser oluşturmaktadır. Sade bir dille ortaya konmuş olan sözkonusu yapıtın tek nüshası vardır ve Millî Kütüphanede, 06 Mil Yz A 2590 numarada kayıtlıdır. Çalışma; dil özellikleri, metin ve dizin olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Dil özellikleri kısmında, eserin dil hususiyetleri imlâ, ses ve şekil bilgisi başlıkları altında incelenmiştir. Metin bölümünde, eserin Latin harflerine aktarımı yapılmıştır. Son kısımda ise eserde yer alan kelime ve eklerin dizinine yer verilmiştir. Eski Anadolu Türkçesinden, Klasik Osmanlı Türkçesine geçiş dönemi eseri olarak vasıflandırılabilecek Risâle-i Tevhîd, gerek ikili ses ve şekil yapıları gerekse de Arapça-Farsça kelimelerle birlikte, günümüzde arkaik sayılabilecek bazı Türkçe kelimelerin bir arada kullanılmasıyla, bu vasfın çeşitli örneklerini ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this working, whick was written in Hijri 1003/Miladi 1594, creates Risale-i Tevhid which is religious-mistical work that was used with Abd-i Fani moniker and has no writer. There is a single copy of this literary work which had been written as a simple language. And it is registered in National library, at 06 Mil Yz A number 2590. Working, it contains three parts as language features, text and index. In the part of language features, it had been examined as language featuers, spelling, sound and knowledge of shape. In the part of text, it had been transfered to the Latin letters of literary work. At the last part, it had been given place to index of the words and inserts which take part in the literary work. Risale-i Tevhid, which called as literary work of transition period from Old Anatolian Turkish to Classic Ottoman Turkish, contains both dual sound structures and shape structures and Arabic-Persian words and also Turkish words which aren't used. So it contains different kinds of these qualifications.