Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırmaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of preschool teacher candidates' attitudes towards of integration
- Tez No: 477212
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenliği lisans programında öğrenim görmekte olan öğretmen adaylarının kaynaştırma uygulamasına yönelik tutumlarını ve bu tutumları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Okul Öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırmaya yönelik tutumlarını incelemek için yapılan bu araştırmada genel tarama modellerinden“ilişkisel tarama”modeli kullanılmıştır. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliğinin I. ve II. öğretiminde öğrenim görmekte olan, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden kayıtlı 261 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada okul öncesi öğretmen adaylarına ait demografik bilgiler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Genel Bilgi Formu”ile okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırmaya yönelik tutumları ise Özbaba (2000) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Dönemde Entegrasyona (Kaynaştırmaya) Karşı Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırmaya yönelik tutumlarının; yaşa, mevcut öğrenim düzeylerine, mezun oldukları lise türüne, akrabalarında ya da yakın çevresinde özel gereksinimli birey olup olmamasına, özel eğitimle ilgili eğitim alıp almamasına, eğitim hayatı boyunca özel gereksinimli birey ile ilgili deneyiminin bulunup bulunmamasına, staj uygulamasına katılıp katılmamasına, staj yapılan kurumda kaynaştırma öğrencisi bulunup bulunmamasına, staj süresi ve staj uygulamasındaki sınıf mevcuduna göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Okul öncesi öğretmen adaylarının kaynaştırmaya yönelik tutumlarının; cinsiyete, özel gereksinimli bireyler hakkında sahip olunan deneyimin eğitim hayatının hangi döneminde gözlendiğine, kaynaştırma dersini alıp almamasına özel eğitim ve kaynaştırmaya yönelik aldığı eğitimin türüne göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the attitudes towards mainstreaming education of preschool teacher candidates and to investigate the factors that influence attitudes towards mainstreaming. In this study conducted according to the relational screening model, which is one the general screening models, has been used. 261 preschool teacher candidates, who have been still attending their 1st and 2nd education in the Department of Preschool Teaching of the Division of Basic Education of the Faculty of Çukurova University, and have accepted to participate in this research voluntarily, have been included in this research. General Information Form“ which was prepared by researcher to obtain demographic information about teacher candidates, and ”The Scale of The Attitude Towards The Application of Integration in Preschool Education" which was developed by Özbaba (2000) for investigation of teacher candidates' attitudes towards integration, were applied to participants. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical software was used to analyze obtained data. At the end of this study, it has been found that the attitudes of the preschool teacher candidates towards integration have shown statistically significant difference according to their ages, and their present educational levels, and the types of secondary high schools wherefrom they graduated, and whether or not they are any individuals special needs among the family-relatives or neighbors, whether they took a special education, whether they have any experience about the individuals with special needs, whether they attended teaching practice, a period of teaching practice, and whether there are any handicapped students in the class, and according the class numbers. There no significant difference between the attitudes of the preschool teacher candidates towards integration according to their gender, and in which education period the experience with special needs are observed, and whether they have taken the course of integration, and type of training and courses related to special education and integration.