Boşnakça ve Türkçedeki ad durumları: Karşılaştırmalı bir inceleme
Cases of nouns in Bosnian language and Turkish language: A comparative analysis
- Tez No: 477217
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnterdisipliner Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bir Slav dili olarak Boşnakça, Slav dillerinin üç kolundan biri olan Güney Slav dilleri kolu altında yer alır. Boşnakçanın kökeni, diğer Slav dilleri için de ana dil konumunda olan Eski Slavcaya dayanır. Boşnakçanın ad durumlarını konu edinen çalışmamız, bu dildeki ad durumu çekim sistemi ile Türkçedeki çekim sitemini karşılaştırarak tanımlamayı amaçlamaktadır. Tezimizin Giriş bölümünde çalışmamızın konusu, sınırları ve yöntemi ortaya konmuştur. Bu bölümün ardından Boşnakçanın Tarihsel Gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Bir diğer bölümde Boşnakçadaki Adların Özellikleri anlatılmıştır. Bu bölümü takiben, çalışmamızın ana kısmını oluşturan Boşnakçadaki Ad Durumları incelenmiştir. Son olarak değerlendirmelerimizi içeren Sonuç bölümü ve çalışmamızda yararlandığımız kaynakların yer aldığı Kaynakça ve Ekler bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bosnian as a Slavic language ranks in the South Slavic languages which are one of three branches of the Slavic Languages Group. The origins of Bosnian language depend on Old (Church) Slavic language which was a primitive language of all current Slavic languages. The aim of this dissertation is to make descriptive comparison of the declension system in Bosnian language and Turkish language. In the introduction part of the dissertation, the subject, limitations and method of the study have been presented. The first chapter deals with historical development of Bosnian language. In the second chapter, features of nouns in Bosnian language have been mentioned. The following chapter analyses the cases of nouns in Bosnian language. Finally, the dissertation includes summary, bibliography and appendix sections.