Doğu Akdeniz'deki arkaik ve Klasik Dönem batıkları ışığında deniz ticâreti
Maritime trade in the Eastern Mediterranean in the light of archaic and Classical Period shipwrecks
  1. Tez No: 477216
  2. Yazar: MERT UĞUR KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAN HASDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Arkaik ve Klasik dönemlerde, ticârîleşen antik iktisatlarda deniz ticâreti üzerine yapılmış özgün bir çalışma bulunmaması sebebiyle söz konusu dönemlere odaklanmak ehemmiyetlidir. Doğu Akdeniz'de Arkaik ve Klasik dönemlerde, deniz ticâretinde ciddî bir artış olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışma, Doğu Akdeniz kapsamında, kuramsal kavram ve modelleri kullanarak Antik Çağ iktisatlarını incelemekte, söz konusu kavram ve modelleri Arkaik ve Klasik dönemlerdeki deniz ticâretine uygulamakta ve aynı kavram ve modeller uygulanarak elde edilen sonuçları Doğu Akdeniz'de ele geçmiş Arkaik ve Klasik Dönem batıklarının verileriyle karşılaştırarak, Doğu Akdeniz'in, Arkaik ve Klasik dönemlerdeki deniz ticâretinin boyutlarını, Ege ve Yakın Doğu merkezlerinin sıkı etkileşimini, ve söz konusu dönemlerdeki ticârîleşme seviyelerini ve devingenliklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of a work such as the level of the seaborne trade in commercializing ancient economies specifically during the Archaic and Classical periods, a focus on the periods mentioned was found necessary. There has been a dramatic increase in seaborne trade in Eastern Mediterranean in Archaic and Classical Periods. Within the scope of the Eastern Mediterranean, this work examines the ancient economies by using the theoretical notions and models and applying them to understand the levels of Archaic and Classical period's seaborne trade, and the same way, compares the data came from the Archaic and Classical period shipwrecks found in the Eastern Mediterranean sea, in this way, tries to establish the volume of the seaborne trade, interactions between Aegean and Near Eastern centers as well as the comercial levels and the dynamics of Archaic and Classical periods of Eastern Mediterranean.