Nicolai Rimsky-Korsakov Si Bemol Majör Trombon Konçertosu'nun form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
An investigation of Nicolai Rimsky-Korsakov's Bb Trombone Concerto in regards to form, analysis and performance
  1. Tez No: 477235
  2. Yazar: ZAFER TEKYILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VAHDET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Nicolai Rimsky-Korsakov'un Si Bemol Majör Trombon Konçertosu trombon tarihi içinde önemli bir yere sahip olmasına rağmen yapılan kaynak taraması sırasında eser ile ilgili yeterli sayıda kaynak olmadığı görülmüştür. Bu araştırmada, eserin form, armoni ve icra yönünden incelenmesi ve eseri seslendirmek isteyen trombon icracılarına yol göstermesi amaçlanmıştır. Farklı ses genişliğinde birçok trombon çeşidi olsa da Nicolai Rimsky- Korsakov'un da konçertosunu yazdığı tenor trombon en çok kullanılandır. Korsakov'un bu konçertosu sadece tenor tromboncular için değil bas karakterli pasajları bakımından bas tromboncularının da repertuarında olan önemli bir eserdir. Temel trombon eğitiminin tamamlanmasından sonra lise ve lisans seviyesinde, senfoni ve opera orkestraları giriş sınavlarında ayrıca resital ve benzeri konserlerin vazgeçilmez eseri olan bu konçerto, bir tromboncunun kariyeri boyunca hazır olması gereken bir eserdir. İlk olarak Nicolai Rimsky-Korsakov'un Si Bemol Majör Trombon Konçertosu, form ve armoni yönlerinden incelenmiştir. Daha sonra icrası sırasında ortaya çıkacak problemler için çeşitli öneriler getirilmiş, etüt ve egzersizler tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although Nicolai Rimsky-Korsakov's Bb Trombone Concerto has an important place in trombone history, it was seen that there were not enough resources concerning this concerto during the literature search. In this research, it is aimed to investigate the concerto in terms of form, harmony and performance and guide to trombone performers who want to play. Even if there are lots of type of trombone which are different volume sonore, tenor trombone which was composed by Nicolai Rimsky- Korsakov is used mostly. Korsakov's concerto is an important work not only for tenor trombone players but also for bass trombone players who have it in their repertoires as an important work in terms of passages with bass character. The concerto which is used at the level of high school and bachelor degree after completion of trombone education, also used at entrying exams of symphonies and opera orchestras is an important concerto for a trombone player during his/her Professional life. Firstly, Nicolai Rimsky-Korsakov's Bb Trombone Concerto was investigated in terms of form and harmony. Secondly, some recommendations were given during it's performance and then etude and exercises were recomended.