Fitness ve crossfit merkezlerine rekreatif egzersiz amaçlı katılımda etkili olan motivasyon faktörlerinin incelenmesi
Analyzing motivation factors effective i̇n participation with re-creative exercise purposes i̇n fitness and crossfit centers
  1. Tez No: 477234
  2. Yazar: HARUN AYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu Tezin amacı: Rekreatif etkinlik amacı ile İstanbul ilinde Fitness ve CrossFit merkezlerinde egzersiz yapan bireyleri güdeleyen faktörlerin belirlenerek, bu faktörlerin bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise İstanbul ilinde bulunan Fitness ve CrossFit salonlarında, rekreatif amaçlı egzersiz yapan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak ''Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği'' (REMM) kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anket, bireyleri rekreasyonel egzersize motive edebilecek faktörleri içeren 5 alt boyutta toplam 66 maddeden oluşmaktadır. Ölçekte yer alan ifadeler ''Kesinlikle Katılmıyorum (1)'' ve ''Kesinlikle Katılıyorum (5)'' şeklinde 5'li likert tipi ölçek ile değerlendirilmiştir. Veriler değerlendirilirken normal dağıldığı ve varyanslar homojen olduğu için parametrik testlerden Bağımsız Gruplar için t testi ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon analiz yöntemleri kullanılmıştır. Hem fitness hem de crossfit merkezlerinde rekreatif amaçlı egzersiz yapan kadın ve erkek bireyler arasında REEM'in beş alt boyutunda farklılık sonucuna ulaşılmazken, fitness ve crossfit merkezlerini tercih eden bireyler arasında beceri gelişimi alt boyutunda crossfit katılımcılarının daha fazla motive olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fitness merkezlerine katılan kadın ve erkekleri motive eden faktörler arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, crossfit merkezine katılan kadın ve erkeklerin rekabet açısından erkek katılımcıların daha fazla motive olduğu sonucuna ulaşılmıştır. REMM ölçeğinin rekabet, sosyal/eğlence ve beceri gelişimi alt boyutları ile egzersiz süresi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, sağlık ve vücut/dış görünüm alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the factors which motivate thr individuals exercising in Fitness and Crossfit centers in Istanbul with the purpose of recreative activity and whether these causes change or not according to some variabilities. The city of Istanbul is our research area. Individuals who exercise with the purpose of recreative activity in Fitness and Crossfit centers have in Istanbul constitute the sample group of this research. Recreational Exercise Motivation Measure (REMM) is used a the means of gathering data. The survey used in research consists of total 66 clauses in five sub aspects which include the factors that might motivate the individuals to recreational exercise. Statements partaking in the scale are evaluated with Strongly Disagree(1) and Strongly Disagree (5) five point likert scale. The data is separated regularly while it is being evaluated and variances are found homogeneous. Therefore, Independent-Samples T Test and Pearson's Correlation methods of analysis are used during the research. While there is no difference between male and female who exercise with the aim of recreative activity in both Fitness and Crossfit centers, It has been observed that Crossfit participants are more motivated than the Fitness participants. While there aren't so much differences between the factors motivating the male and female who participate the Fitness centers, Male participants are more motivated than females with regard to competition in Crossfit centers. Whereas the rem scale has a connection with a positive meaning between competition, social entertainment and skill developments lower dimension and the time of exercise, there isn't a meaningful connection between the lower dimensions of health and body appearance.