Türkiye'de modernleşme ve kadın sağlığı politikaları
Modernization and women's health policies in Turkey
  1. Tez No: 220202
  2. Yazar: GÜL ÖZSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLIN DİKMEN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de modernleşme sürecinde kadınların sağlığına ilişkin hizmet, uygulama ve politikaların ideolojik zeminini irdelemektedir. Kadınların, kadın sağlığının gündeme geldiği tarihsel arkaplanını ve kadın sağlığının nasıl kurulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Cumhuriyet'in ilk döneminde nüfus ve halk sağlağının ön planda olduğu bir durumda kadın sağlığının nasıl konumlanabileceğini tartışmaktadır. Bu çalışma söz konusu dönemde siyasi ve tıbbi söylem arasında ortaklık olduğunu, içiçeliğini ileri sürmektedir. Modernleşme sürecinde genel olarak sağlık alanında olduğu gibi kadın sağlığı, jinekolojinin temel metinleri de erkekler tarafından yazılmıştır. Çalışmada Türkiye'de erken Cumhuriyet döneminde kadın sağlığının, doğum, nüfus ve çocuk sağlığı üzerinden ele alındığını savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the ideological backdrop of the practices and policies regarding women?s health in the modernization process in Turkey. It analyzes the ways in which both women?s health and the practices and conceptions regarding this issue were situated. It aims to demonstrate how women?s health was considered secondary in a historical context shaped by the idea of progress maintained by the Republican state, which gave the primary importance to the public health and population policies. The thesis points to the commonalities between the political and medical thoughts and discourses during the process of nation-building and modernization, while underlining the fact that the founders of the fields of women?s health, gynecology, and the writers of medical texts were male. It is also argued that the approaches to women?s health were essentially shaped by the focus on reproduction, population, and children?s health, which appears to be maintained in the following periods.