İslam Aile Hukukunda halvet kavramı ve hukuki sonuçları
Privacy in Islamic Family Law and its legal results
- Tez No: 477273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Halvet kavramı, İslam aile hukuku açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Kavram ve mahiyet olarak Hz. Peygamber (s.a.v.) döneminde şekillenen halvet terimi, asırlar boyu fukahânın üzerinde ehemmiyetle durduğu bir konudur. Tarihin her safhasında, insanın varolduğu her yerde güncelliğini koruyacak bir mesele olan halvet, sonuçları itibariyle bir takım hükümler doğurmaktadır. Halvetin sonuçlarının net bir şekilde bilinebilmesi için öncelikle halvetin mahiyetinin, kısımlarının, mânilerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu mütevazi çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuç olarak tasnif edilmiştir. Halvetin haram veya helal olarak sınıflandırılmasında belirleyici bir etkiye sahip olan mahremiyet kavramı, giriş bölümünde işlenmiştir. Buna ek olarak mahremiyetin kısımları ve sebepleri de aynı bölümde mercek altına alınmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde halvetin mahiyeti, fukahânın halvet anlayışı, ve halvetin sahih-fâsit olarak tasnifi, hükmî açıdan haram ve mübah kabul edilen halvet çeşitleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise halvete mâni olan sebepler îzah edildikten sonra aile hukuku açısından halvetin hangi sonuçları doğurduğu, fıkhî mezheplerin bu sonuçlar hakkındaki görüşleri aktarılmıştır. Halvetin etki edeceği unsurlar ayrı başlıklar halinde ele alınmış ve zikri geçen konular hakkında fakihlerin görüşleri nakledilmiştir. Sonuç kısmında ise okuyucunun, bu çalışmadan elde edebileceği kazanımların neler olduğuna kısaca temas edilerek çalışmaya nihâyet verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term privacy has a very important place in Islamic family law. The term privacy started to shape ın the era of the prophet Muhammad (p.b.h) and become a subject that all the Jurisprudent pay attention. Privacy will protect its importance everytime and everywhere and ıt will cause to leagal verdicts. To understand the verdicts of the halvet one should know the essence, parts, and obstacles of the privacy. This humbel work is consist of three chapters. The term forbiddness which regulates the privacy as halal or haram is studied in the first chapter. Also additon to this the parts and causes of privacy is also studied in the same chapter. The essence of privacy, the jurisprudents understanding of halvet, the description of halvet as valid and unvalid, haram privacy and mübah privacy in terms of legal understanding and types of halvet is studied in the first chapter. In the second chapter after explaning what prevents privacy and what kind of outcomes it has in terms of Islamic family law and the opinions of Islamic sects on the matter is examined. The topics that can be effected by privacy is examined under different parts and jurisprudents ideas on the each topic is given. In the last chapter we discuss the readers outcome from this work and ended our work here.