Muhammed Saîd Ramazân el-Bûtî'nin aile hukuku ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi (fetvaları özelinde)
Evaluation of Muhammed Saîd Ramadân al-Buti's opinions on family law (specially his fatwas)
- Tez No: 978153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHSUM ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çağdaş İslam hukuku alanında önemli bir yere sahip olan Ramazan Bûtî'nin aile hukukuna dair görüşleri incelenmiş ve bu görüşlerin hem klasik fıkıh anlayışı hem de günümüz hukuki uygulamalarıyla ilişkisi değerlendirilmiştir. Bûtî, geleneksel İslam hukukunun temel prensiplerine bağlı kalmakla birlikte, modern çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde içtihatlarda bulunmuş bir âlimdir. Aile hukuku bağlamında nişan, nikâh, düğün, boşanma, nafaka, velayet, zina, iddet, halvet ve kadının aile içindeki yeri gibi temel konular üzerine geliştirdiği fikirler, bu çalışmanın odak noktalarını oluşturmuştur. Tezde ilk olarak Bûtî'nin hayatı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra Bûtî'nin metodolojik yaklaşımı ele alınarak onun fıkıh usulü anlayışı incelenmiş; ardından aile hukukuna dair görüşleri sistematik bir şekilde analiz edilmiştir. Bûtî aile ile ilgili meselelerde hem geleneksel hem de modern yaklaşımları ortaya koymuştur. Ayrıca onun görüşlerinin, günümüz İslam ülkelerinde uygulanan aile hukuku sistemleriyle ne ölçüde örtüştüğü veya farklılaştığı da karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Bûtî'nin, İslam aile hukukunun dinamik yapısını koruyarak çağın gereklerine uygun çözümler sunma gayretinde olduğu; bu yönüyle hem akademik çevreler hem de hukuk uygulayıcıları için önemli bir referans niteliği taşıdığı tespit edilmiştir. Bu tez, Bûtî'nin görüşlerinin daha geniş bir perspektifle anlaşılmasına katkı sağlamayı ve İslam aile hukukunun güncel meselelerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the views of Ramadan al-Butı, who holds a significant place in the field of contemporary Islamic law, regarding family law, and evaluates these views in relation to both classical Islamic jurisprudence and current legal practices. Al-Butı is a scholar who, while adhering to the fundamental principles of traditional Islamic law, also made ijtihad (independent reasoning) to address the needs of the modern era. His ideas conceming key issues such as engagement,marriage, wedding ceremonies, divorce, alimony, guardianship, adultery, waiting period ('idda), seclusion (khalwa), and the role of women within the family form the main focus of this study. The thesis first provides general information about al-Buti's life. It then examines al-Buti's methodological approach, examining his understanding of the principles of jurisprudence (figh); then, a systematic analysis of his views on family law is provided. Al-Buti presents both traditional and modern approaches to family matters. Furthermore, a comparative assessment is made of the extent to which his views align with or differ from the family law systems practiced in contemporary Islamic countries. In conclusion, it is determined that al-Butı strives to offer solutions that are faithful to the dynamic structure of Islamic family law while responding to contemporary needs. In this regard, his work serves as a significant reference for both academic circles and legal practitioners. This thesis aims to contribute to a broader understanding of al-Butı's perspectives and to shed light on current issues in Islamic family law.