İslam aile hukukunda velayet
Guardianship in Islamic family law
  1. Tez No: 52181
  2. Yazar: MUSTAFA KELEBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET“islâm Aile Hukukunda Velayet”adıyla yaptığımız bu tez çalışmasında, bu konudaki hukukî kural ve ilkeleri bir araya getirmeyi gaye edindik. Genelde insan, özelde çocuğun himayesini hukukî statüye kavuşturan VELAYET SİSTEMİ, aile hukukunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Velayet kelimesi, bir hukuk kavramı olarak, aile hukukunun dışındaki genel mevzuları da kapsamına almaktadır. İslâm hukukunun bu özelliğini gözönünde bulundurarak velayetin aile hukukuna ait alanını belirlemek için“velayetin şümulü”üzerine bir bahis açtık. Çalışmamızı, çocuğun ve diğer kısıtlıların şahsiyetleri ve mallan üzerindeki hukukî temsîl olmak üzere iki konu üzerinde yoğunlaştırdık. Velayet altındakilerin aile içindeki himaye ve temsillerine ait kuralları ele alırken, yer yer, diğer hukuk sistemleriyle de karşılaştırmalar yaptık. İslâm Hukuku kaynaklarından orjinal metinler aldık. Çalışmayı bir giriş ile üç bölüm halinde tasnif ettik; a) Giriş: Çalışma hakkında genel bilgi, b) I. Bölüm: Velayet Kavramı, c) II. Bölüm: İslâm aile hukukunda velayet, velî, velîlerin dereceleri ve yetki sınırları, mal üzerindeki velayet ve sınırlan, şahıs üzerindeki velayet ve sınırları, d) III. Bölüm: İslâm ülkeleri ve diğer ülkelerde, aile hukukunda velayet ile ilgili çalışmalara, yer verildi. Alan Kodu:223 1101 127
Özet (Çeviri)
SUMMARY GUARDIANSHIP IN ISLAMIC FAMILY LAW 1- Dialogue of human beings is important in respect of human rights. The foundation that dialogue has started is the family.- 2- Idea of protection of children, especially in family law, is accepted by all nations. 3- In this study, growing and preparing of the child in the family for the society, that is VELAYET (Guardianship) was worked on. To whom the guardianship and authority in law in the family is argued on. 4- This study is presented with an introduction and three parts as the following: a) Introduction: General knowledgement about this study. b) In Part I: VELAYET (Guardianship) as a concept. c) In Part II: Guardianship, guardian, degrees and limits of authority of guardians in the Islamic family law. Guardianship and its limits on good. Guardianship and its limits on person. d) In Part III: New studies about guardianship in family law in Islamic countries and other countries. Alan Kodu: 2231 1 01 128