Zeydiyye fırkası ve tekfir
Sect of Zaidiyya and takfir
  1. Tez No: 477277
  2. Yazar: HALENUR DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hz. Peygamber'in (s.a.v) vefatının hemen akabinde ortaya çıkan birtakım siyasî ve toplumsal değişimler bu dönemde çeşitli fikir ayrılıklarının doğmasına sebep olmuştur. Bu farklılaşma, zaman içerisinde dinî alana taşınarak itikâdî boyut kazanmış ve farklı mezheplerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda varlık gösteren gruplardan biri de siyasî fıkhî ve itikâdî bir mezhep olarak karşımıza çıkan Zeydiyye'dir. İmamet anlayışı olarak Şîa'ya, bazı itikâdî görüşleri itibariyle de Ehl-i Sünnet ve Mu'tezile'ye yakın görülmesi, bu mezhebin tekfir meselesine yaklaşımını önemli hale getirmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, Zeydiyye mezhebinin doğuşu, Zeydî fırkalar ve Zeydiyye mezhebinin itikâdî görüşleri hakkında bir araştırma yapılarak, mezhebin gelişim süreci incelenmiştir. İkinci bölümde ise, genel olarak 'iman' ve 'tekfir' kavramları ele alınarak tekfir meselesinin gündeme gelmesinde etkili olan dinî ve siyasî sebepler üzerinde durulmuştur. Ardından ilk olarak Hâricîler tarafından kullanıldığı ifade edilen bu kavramın tarihi zemininin daha iyi anlaşılması amacıyla ilk dönem İslâm mezheplerindeki tekfir anlayışı ortaya konulmuştur. Son olarak çalışmanın ana konusunu oluşturan Zeydiyye mezhebinin tekfir meselesine olan yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Some political and social changes which happened soon after the decease of The Prophet (s.a.v) caused many disagreements to grow at that period. This differentiation became about belief over time by placing within religion and prepared a ground for different sectarians to emerge. One of the groups within this context is Zaidiyya which is a political jurisprudence and belief sectarian. Approach of this sectarian to the issue of takfir (unbeliever declaration) is important since it is close to Shi'a in terms of leadership thought and to Ehl-I Sunnet and Mu'tazila in terms of some belief thoughts. In the first part of the study, the developmental process of the sect has been examined by conducting a research of the birth of Zaidi sect, Zaidi branches and Zaidi faith views. In the second chapter, the concepts of 'faith' and 'takfir' are discussed in general and religious and political reasons which are effective in the coming of the takfir subject are emphasized. Then, in order to better understand the historical background of this concept which was first used by Hawarij, the concept of Takfir in Islamic sects of the early period was researched. Finally, the approach of Zaidiyya sect, which constitutes the main point of the study, to the issue of Takfir is discussed.