Sosyal dışlanma bağlamında üniversite öğrencilerinin yaşlılara yönelik bakış açısının değerlendirilmesi: Yalova ve Lodz Üniversitesi örneği
Asseessment of the aged perspective of university students in the context of social exclusion: The case of Yalova and Lodz university
  1. Tez No: 477282
  2. Yazar: RECEP UĞURCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı; Türkiye'de ve Polonya'da yaşlıların sosyal dışlanmasını önlemek için uygulanan sosyal politikaların, üniversiteli gençler üzerindeki yansımalarını incelemek ve sonuçlarını karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Araştırmada veri toplamak için dokümantasyon yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Polonya Lodz ve Türkiye Yalova Üniversitesi lisans öğrencileridir. Örneklem grubu 669 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem, Tesadüfî örneklem yoluyla belirlenmiştir. Örneklemin 286'sı Lodz, 369'u ise Yalova Üniversitesinden oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilmiştir. Araştırma ulaşılan kaynaklar ve örneklem grubuyla sınırlı ve anlamlıdır. Araştırmada elde edilen veriler üç bölümde düzenlenmiştir. Birinci bölümde temel kavram ve kuramlar incelenmiş; ikinci bölümde ise Türkiye ve Polonya'da yaşlıların sosyal dışlanmasını önlemeye yönelik uygulanan politikalar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde uygulamada elde edilen veriler ışığında Lodz Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi öğrencilerinin yaşlılara yönelik algılarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye ve Polonya'da yaşlıların dışlanmasını önlemeye yönelik uygulanan sosyal politikalar, üniversite öğrencilerinin yaşlılara bakış açılarına göre değerlendirildiğinde politikaların yeterince etkili olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; To examine the social policies applied to prevent the social exclusion of elderly people in Turkey and Poland, the reflection on college youth, and the comparative analysis of their results. Documentation method and questionnaire technique were used to collect data in the research. The universe of study is the undergraduate students of Poland Lodz and Turkey Yalova University. The sample group consists of 669 students. The sample was determined by random sampling. 286 of the sample are in Lodz, 369 are of Yalova University. The obtained data were analyzed in the SPSS 20 program. The research is limited and meaningful by the group of resources and sample reached. The data obtained in the study are organized in three sections. In the first chapter, basic concepts and theories are examined; In the second part, policies applied to prevent the social exclusion of the elderly in Turkey and Poland are evaluated. In the third part, a comparative analysis of the perceptions of the students of Lodz University and Yalova University on aging was performed in the data obtained in practice. As a result, it has been understood that the policies applied to prevent the exclusion of elderly people in Turkey and Poland are not effective enough if policies are evaluated according to the aged viewpoints of university students.