1990 sonrası Türkiye-Balkan ilişkileri, Makedonya örneğiyle
After 1990 Turkey's Balkan relations with the example of Macedonia
  1. Tez No: 477299
  2. Yazar: FATMA MELİKE DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKGÖNENÇ MUĞİSUDDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
1991 senesinde Makedonya Cumhuriyeti bağımsızlığını bildirmesinden hemen sonra, Makedonya'da hayatlarına devam eden Arnavut ve Türk azınlık grupların 1974 anayasası ile sahip olduğu birtakım hakları 1991 anayasası ile kaybedilmiş; bu durum, Türk ve Arnavut milliyetlerini siyasi örgütlenmeye götürmüş ve 2001 senesine kadar Makedonya'nın Türk ve Arnavut azınlıklara karşı göstermiş olduğu sert baskı ve tutum Makedonya'nın kararlılığını olumlu olmayan şekilde etkileyecek, problem yaratacak iç çatışmaların meydana gelmesine sebep olmuştur. 2001 senesinde Ohri Çerçeve Anlaşması imzalanmasının ardından anlaşmanın teorikte Türklerin yararına görünmesine karşın, bu anlaşma sonrasında Türklerin Makedon devlet kurumlarındaki temsil sayılarında azalış görülmüştür. Bu süreç içinde Türkiye'nin Makedonya ilişkin politikası, Makedonya'nın toplumsal iç barışı ve toprak bütünlüğü korunması yönünde olmuştur. Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti'nin bağımsızlığından sonra kararlı bir ülke durumuna gelebilmesi bakımından sürekli siyasi, askeri ve ekonomik anlamda destek vermiş ve her alanda sıkı ilişkiler kurmuştur. Bu ilişkilerin günümüzde de halen devam ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In 1991, after an expression of the independence of the Republic of Macedonia in Macedonia, Albanian and Turkish minority groups, who lives that you have lost certain rights by the Constitution of 1974 with the Constitution of 1991; in this case, Turkish and Albanian nationality and political organization of the Turkish and Albanian minorities of Macedonia until 2001, he took a hard attitude against Macedonia that has demonstrated the stability of print and non-that will create a problem that will affect in a positive way has been the cause of internal conflicts. After the signing of the Ohrid framework agreement in 2001 to the benefit of the Turks, even though they appear in the theory of the agreement of this deal in the wake of the Turks represented a decrease was observed in the number of institutions of the Macedonian state. In this process, Turkey's policy regarding Macedonia, Macedonia has been in the direction of inner peace and the preservation of the territorial integrity of the social. Turkey, the Republic of Macedonia after the independence, become a stable country in terms of continuous political, military and economic support is provided and has established good relations in all areas. It can be said that these relations are still continuing today.