Küresel dönemde Çin'in üçüncü dünya politikaları: Afrika örneği
China's third world politics during globalization time: Case of Africa
- Tez No: 477300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRSAN ÖCAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
1978 Ekonomik Reformları ile kabuğundan çıkarak dış dünyaya açılan Çin Halk Cumhuriyeti, küreselleşme döneminde ekonomisinde hızla gelişerek uluslararası arenada dikkatleri üzerine çekmiştir. Mao döneminde ideolojik düzeyde ortaya çıkan Çin'in üçüncü dünya politika anlayışı, Deng döneminde şekil değiştirmeye başlamış, küresel dönemde Çin dış politikasının, ekonomik temeller üzerine inşa edilmiş aktif bir unsurunu haline gelmiştir. Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, küreselleşme döneminde Çin'in üçüncü dünya politikasının değişim ve gelişim ile dış ticaret seyrindeki değişim arasında bir etkileşim olduğunu, Çin-Afrika ticari ilişkisi üzerinden ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
During the globalization time, People's Republic of China broke out of its shell and attracted the international attention towards its fast-growing economy by conducting the economic reforms of 1978. China's understanding of third world politics that appeared as an ideology during the Mao period, began to change its importance during the Deng period. In the global period, it became a dynamic component built on economic basis of China's foreign policy. The purpose of this context is to determine the interaction between the development of China's third world politics and changes in China's foreign trade through its commercial relationship with Africa during the globalization time.