Tuhfetü'l-Erbâb (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Tuhfat al-Abrar (Introduction-analysis text- index)
- Tez No: 477335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Tuhfetü'l-Ebrâr, dinî-didaktik bir eserdir. Yazarı belli değildir. Eserin yazılış tarihi 1430'dan sonradır. Tuhfetü'l-Ebrâr üzerinde yapılan bu çalışma Giriş, İnceleme, Metin ve Dizin bölümlerinden oluşmuştur. Giriş'te Tuhfetü'l-Ebrâr'ın muhtevası, nüshaları, telif tarihi ve sebebi üzerinde durulmuştur. İnceleme'de metnin dil özellikleri üzerinde durulmuş, yazım (imlâ), ses bilgisi ve şekil bilgisi özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Metin bölümünde eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Dizin'de metnin dizini oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda yararlandığımız kaynakların yer aldığı Kaynakça yer alır.
Özet (Çeviri)
Tuhfat al-Abrar is a religious didactic work. Its author is not certain. The date of the writing is after 1430. The study on Tuhfat al-Abrar consists of Introduction, Language Analysis, Text and Index sections. The Introduction focused on Tuhfat al-Abrar's content, manuscripts, date and reason of copyright. In the Language Analysis section, the language features of the text are emphasized, and the features of spelling, phonetic and morphology were discussed in detail. In the Text section, the manuscript was transcribed. In the Index, the grammatical index of the text was created. At the end of the study, there is a Bibliography containing the bibliographic resources we have referred to.