Ebu'l-Abbâs Semsuddîn Ahmed b. İbrâhîm el-Harrânî es-Serûcî ve Tuhfetu'l-Ashâb ve Nuzhetu Zevi'l-Elbâb adlı eseri (Metin-inceleme)
Ebu'i-Abbâs Semsuddîn Ahmed b. İbrâhîm el-Harrânî es-Serûcî and analysis of his work which is named of Tuhfetu'l-Ashâb and Nuzhetu zevi'l-Elbâb
  1. Tez No: 577399
  2. Yazar: SEDEF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DİKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1150
Özet
Bu çalışmada, VII/XIII yy.ın ikinci çeyreğinden VIII/XIV. yy.ın başlarına kadar yaşamış, devrin önde gelen âlimlerinden Ebu'l-'Abbâs Şemsuddîn Aḥmed b. İbrâhîm el-Ḥarrânî es-Serûcî (ö. 710/1310) ve Arap edebiyatına dair kaleme almış olduğu Tuḥfetu'l- Aṣḥâb ve Nuzhetu Ẕevi'l- Elbâb adlı yazma halindeki eseri tahkik edilmek suretiyle incelenmiştir. Bu bağlamda ilk olarak, müellifin içerisinde yaşadığı Bahrî Memlükler devri, siyasi, içtimai ve ilmî açıdan ele alınmıştır. Akabinde müellifin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş ve çalışmanın esasını teşkil eden Tuḥfetu'l- Aṣḥâb her yönüyle tanıtılmıştır. Şimdiye kadar bilim dünyasında hakkında hiçbir çalışma yapılmamış bu eser, aslına uygun olarak ortaya koyulmuştur. Müellifin çok sayıda kaynağı toplayarak telif ettiği eserde, ayet, hadis ve şiirlerden getirilen şevahidlerle birlikte klasik nesir ve nazım geleneğine ait birçok türe yer verilmiştir. Arapça ve Türkçe muhtelif kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan bu çalışmaya konu olan eser, Arap dili ve edebiyatının yanı sıra dinî ilimlerle birlikte tarih, edebiyat tarihi, tıp, sosyoloji ve coğrafya gibi muhtelif alanlara dair bilgiler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, leading fiqh scholar of the time Ebu'l-'Abbâs Şemsuddîn Aḥmed b. İbrâhîm el-Ḥarrânî es-Serûcî (ö. 710/1310) who lived from the second quarter of the VII/XIII century to the beginng of the VIII/XIV century, and also his manuscript titled Tuḥfetu'l- Aṣḥâb ve Nuzhetu Ẕevi'l- Elbâb which he wrote about Arabic literature have been examined by the method of critical edition. In this context, firstly the period of Bahri Mamluk which the author lived in, were handled politically, socially and scientifically. Subsequently information about the author's life and works are given and Tuḥfetu'l- Aṣḥâb that constitutes the essence of the study has been recognized in every aspect. This work which has not yet been studied in the scientific world is presented in accordance with the orijinal. In this work written by the author collecting a large number of sources, besides of examples from verses, hadith, and poems many genres of classical poetry and prose are included. This manuscript which is the subject of this study prepared by using various sources in Arabic and Turkish in addition to the Arabic language and literature contains informations on different field such as history, literary history, medicine, sociology and geography as well as religious sciences.