Factors affecting SMEs production in Turkey: A panel data analysis
Türkiye'deki KOBİ'lerin üretimini etkileyen faktörler: Panel veri analizi
  1. Tez No: 477351
  2. Yazar: AHMET BIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDIKA BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde önemli rol oynamaktalar. Bu durum Türkiye için de geçerlidir çünkü toplam işletmelerin %99,8'ini, toplam istihdamın %73,5'ini ve GSYİH'nın %57,8'ini KOBİ'ler oluşturmaktalar. Buna rağmen Türkiye'de KOBİ'lerle ilgili yapılan çalışmaların sayısı düşüktür ve pek çoğu betimsel ya da kısıtlı bölgelere uygulanmış olan anket çalışmalarıdır. Bunun ana sebebi verilerin yetersiz olmasıdır. Ne var ki, Türkiye İstatistik Kurumu'nda (TÜİK) yaptığımız veri gözlemi bize mikro veri kullanarak panel veri analizi yapabilmek için yeterli verinin birikmiş olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla bu tezin ekonomi literatürüne en önemli katkısı bildiğimiz kadarıyla ilk kez mikro veri kullanarak panel veri analizi yapılmış olmasıdır. Tezde KOBİ'lerin üretimini etkileyen faktörleri 86 firma ile çalışarak belirlemeye çalıştık. Aslında TÜİK veri tabanında daha fazla firma verisi bulunmaktadır fakat bu firmaların bir kısmının ihracat yapmaması ve bazılarının ise Ar-Ge faaliyetinde bulunmaması dengeli bir veri ile çalışmayı istememizden dolayı analize dahil edilmemiştir. Tezde sabit etkiler modeli ve rastgele etki modeli uygulandıktan sonra Hausman testi yapılmıştır ve sadece firmalarda çalışan sayısının üretimi etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In developed and developing economies Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) play significant roles as in Turkey. In this perspective 99.8% of the total number of enterpreunerships, 73.5% of total employment and 57.8% of GDP belongs to SMEs. Nevertheless in Turkey most of studies about SMEs do not use micro data because of lack of data. The aim of our study is explaining the variable production of SMEs with independent variables number of employees, export value and spending in R&D in TL with micro data taken from TUIK. 86 firms are tested with balanced panel data. Since most of firms have no export or R&D department number of firms decrease. After appliying fixed and random effect models Hausman Test is performed. The results show that only number of employees is significant.