Roma Hukukunda vergilendirme
Taxation in Roman Law
  1. Tez No: 477356
  2. Yazar: İREM GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE GÖKÇE TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye başta olmak üzere birçok devlet Roma Hukuk sisteminden etkilenmiştir. Günümüz devletlerinde olduğu gibi Roma devletinde de vergi en önemli gelir kaynağıydı. Devletler kamu hizmetlerini yerine getirebilmek için vergilendirme yetkisine dayanarak gelir temin ederler. Vergiler, devletlerin sosyal, ekonomik ve siyasi koşullarına göre belirlenir. Bu nedenle devletlerin siyasi tarihlerinin her döneminde belirlenen vergiler ve oranları da farklılık göstermektedir. Türkiye de dahil birçok hukuk sisteminde vergi ödevi tıpkı askerlik ödevi gibi vatandaşlara yükletilmiştir. Dönemlerin koşullarının getirdiği birtakım istisnalar hariç olmak üzere Roma devletinde de vergi ödevi vatandaşlara yükletilmiş ve vergilerin ödenmesi daha çok eyalet halkından talep edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, Roma devletinin siyasi dönemlerine göre toplanan vergiler, bu vergilerin mükellefleri ile Roma devletinin mali idaresi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many states, especially Turkey, have been influenced by the Roman Law system. Taxes were the most important source of income in the Roman state as well as in the present-day states. States provide income based on their taxation authority to fulfill public services. Taxes are determined according to the social, economic and political conditions of the states. For this reason, the determined taxes and the taxation rates also vary in each period of the political history of the states. In many law systems including Turkey, the duty of taxation has been imposed on citizens, just like military service. The duty of taxation was imposed on citizens in the Roman state, except for certain exceptions brought about by the conditions of the periods, and the payment of taxes were demanded more from the provincial people. Within the scope of this study; the taxes collected according to the political periods of the Roman state, the taxpayers of these taxes and the financial administration of the Roman state, were examined.