Development & strategic planning; a comparative study of Kenya, South Korea and Turkey
Gelişim ve strateji planlaması : Kenya, Güney Kore ve Türkiye arasında karşılaştırmalı inceleme
- Tez No: 477355
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, sosyal bilimler araştırmacılarının ilgi odağı olmaya devam eden, problematik ve bir o kadar kritik sorunsalı inceler. Neden ülkelerin yapısal, politik, demografik ve coğrafik olarak pek çok benzerlikleri varken bazıları zengin, bazıları ise fakir? Yazar, üç örnek-olay incelemesi; Kenya, Türkiye ve Güney Kore'nin tarihsel ve güncel politik, ekonomik ve planlamasal deneyimleri göz önünde bulundurarak neden bazı ülkelerin denklemdeki benzerliklere ve farklılıklara, uygulamalara ve yapısal çevreye bakarak fayda sağladığını cevaplamaya çalışır. Deneysel metotlar kadar titiz devlet planlama dokümanları incelemesi ve konuyla ilgili akademik kaynaklardan yararlanılmıştır. Süreç boyunca yazar, bahsi geçen ülkelerin strateji ve gelişim planlaması konusundaki tarihsel evrimine, karşılaştıkları zorluklara ve kazanılan başarılara değinmiştir. SWOT konsepti, planlamanın anahtar bileşeni olarak incelenmiştir. Sonuçlar şunu gösterir ki, iyi dökümanlanmış strateji ve gelişim planlamasının ötesinde, ülkenin verimli ve işe yarar, insan yapımı, organize etme ve uygulama işlevi gören politik ve ekonomik enstitüler kurması, bu enstitülerim net bir isabetlilikle planları uygulamaya geçirmesinin sağlamasını yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to examine a problematic yet critical question that continues to fascinate researchers in social science. Why are some countries rich while some are poor yet structurally, politically, demographically and geographically they have immense similarities? By looking at the historical and contemporary political, economic and planning experiences of three case study samples namely Kenya, Turkey and South Korea; the author attempts to answer the question why some countries have benefited from planning by looking at the similarities and differences in formulation, implementation and the structural environment in which the plans are implemented. This is done through empirical methods and rigorous review of government planning documents as well as academic materials related to the subject matter. In the process, the author also looks at the historical evolution of strategic and development planning in these countries, challenges faced and success achieved. SWOT concept is also examined as a key component of planning. The results show that beyond having well-documented strategies and development plans, a country needs to establish not only efficient and responsive human-made political and economic institutions that are able to formulate and implement these plans with precise accuracy.