Roma Hukukunda satış sözleşmesi (Emptio-venditio)
Contract of sale in Roman Law (Emptio-venditio)
- Tez No: 417898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Roma hukukunda satış sözleşmesinin incelenmesini konu edinen bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde satış sözleşmesinin hukuki niteliği tespit edilmiş ve tarihi gelişim süreci hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, sözleşmenin unsurları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, sözleşme taraflarının davaları, borçları ve sorumlulukları ile sözleşmeye eklenen kayıtlar ve sözleşmenin sona ermesi hususları üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELĠMELER: Emptio venditio, satış sözleşmesi, actio empti, actio venditi.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the subject of contract of sale in Roman law and it consists of three main parts. In the first part, legal character of contract of sale is established and then its historical development is explained. Second part explains the components of contract of sale comprehensively. Third part focuses on the actions of contracting parties, their obligations, responsibilities, the pacts which added to contract and termination of contract. KEY WORDS: Emptio venditio, contract of sale, actio empti, actio venditi.