Çağdaş Türk baskıresim sanatında imge olarak kent
City as an image in Turkish contemporary printmaking
- Tez No: 477358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NAZLI GÜRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kent, sürekli gelişme içerisinde olan ve toplumun yaşama gereksinimlerinin karşılandığı, genellikle sanayi ve ticaretle uğraşılan yoğun nüfuslu yerleşim birimleridir. Dünya üzerinde geçmişten günümüze kadar kenti oluşturan mimari yapılar ve kent toplumu sanat çevrelerince sürekli incelenmiş ve baskıresim teknikleri aracılığı ile ifade unsuru oluşturmuştur. Türkiye'de, Cumhuriyet sonrası Akademilerin kurulmaya başlanmasıyla baskıresim teknikleri sanatsal bir üslup olarak kullanılmaya başlanmıştır. Birçok sanatçı Avrupa ve Amerika'ya bursla eğitime gönderilmiş ve yerinde öğrendikleri baskıresim tekniklerinin Türkiye'de de yayılmasına olanak sağlamışlardır. 1950 tarihlerine denk gelen bu dönemde, baskıresim akademik görsel bir dil olarak kullanılmaya başlamıştır. Baskıresim tekniklerini sanatsal üslup olarak kullanan sanatçılarda, bir ifade unsuru kullanma ihtiyacı doğmuş ve dönemin öncelikli çalışma alanlarından olan kent bir kesim sanatçı tarafından çalışmalara yansıtılmıştır. Bu çalışmalar dönemin kentine, kent sorunlarına ve kent toplumuna tanıklık eden birer belge niteliğindedir. Aynı zamanda bu sanatçılar ve çalışmaları günümüz genç baskıresim sanatçılarına yön vermektedir.
Özet (Çeviri)
City is a settlement, where perpetually changes, the society provides its means to survive, densly populated, and predominantly based on industry and trade. From the past until today, architecture and the society of the city has been a subject to artists, and become a form of expression. As the academies started to be founded during the post-republic era, printmaking has become a style in Turkey. Many artists sent to Europe and America with scholarships, and spread the printmaking techniques in Turkey, which they learnt abroad. During this period in 1950s, printmaking has become an official academic visual language. Artists, who used printmaking as an artistic style, started to need an expression form, thus city, which has been a research focus of the era, has been used by some artists. These works are documents, which testify the city, urban problems, and the urban society of its era, while these artists and their work influence today's young printmaking artists.