The Musical Language of Messiaen's Vingt Regards sur l'Enfant-Jésus, No: XIX: Je dors, mais mon cœur veille, No: XIV: Regard des Anges
Messiean'in Bebek İsa Üzerine Yirmi Bakış No: XIX: Uyurum Fakat Kalbim İzlemeye Devam Eder, No: XIV: Meleklerin Bakışı adlı eserlerinin müzik dilleri
  1. Tez No: 477384
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ SOYLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAOLO SUSANNİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezin amacı, Olivier Messiaen'in piyano eserlerinde kullandığı müzik dilini ifade etmektir. Aynı zamanda, Messiaen'in özgün beste tekniğini güçlü katolik inancı ile birleştirip eserlerine nasıl yansıttığını göstermektir. No: XIX: Uyurum Fakat Kalbim İzlemeye Devam Eder ve No: XIV: Meleklerin Bakışı adlı bölümlerin müzik dillerinin ve ritmik yapılarının birbirleri ile bağlantı kurarak yarattığı tonal geçiş ve biçimsel yapıyı, içeriklerinin isimleri ile olan ilişkilerini, eserin dinsel ve mistik tarafı ile olan bağlarını ve bestecinin genel müzik görüşü ile olan ilişkilerini anlamak için bölümler parçalara ayrılıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to demonstrate Olivier Messiaen's musical language as applied to his piano music. It also provides a picture of how he combined his unique compositional technique with his strong Catholic faith and presented them in his compositions. A formal breakdown of No: XIX: Je dors, mais mon cœur veille and No: XIV: Regard des Anges has been made to understand how the musical language and rhythmic structure interact to generate tonal progression and formal structure, how the two pieces relate to their titles, and how the two pieces relate to the religious and mystical views of the entire cycle and his general musical output.