Animasyonda etkileşimli anlatının okul öncesi çocuklarda bağlanmaya ve anlamaya olan etkisi: Bo ve Di özelinde bir alımlama çalışması
The effects of interactive narrative in animated films in the immersion and understanding levels of preschool children: A case study with Bo & Di
- Tez No: 477383
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEFİK GÜNGÖR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mobil teknolojilerin ve etkileşimin kaydettiği aşamalar, hikaye anlatımına ve bunların günlük yaşama kaynaşmasında da belirgin değişiklikler yaratmıştır. Okul öncesi çocuklar için eğitim alanı da bu değişikliklerin yaşandığı alanlardan biridir. Bu çalışma, okul öncesi çocuklar için etkileşimli animasyon filmlerinin anlatısal özelliklerini ve etkileşimin çocukların öğrenmesindeki etkilerini,“Bo ve Di”adındaki etkileşimli animasyon filmi üretimi ve alımlama çalışması özelinde araştırmaktadır. Bu film ve doğrusal versiyonu, özel olarak okul öncesi çocukların bağlanma ve karakter motivasyonlarını anlama oranlarını ölçecek biçimde tasarlanmıştır. Bu amaçla hikaye örgüsü, gelişimsel psikoloji'nin“zihin kuramı”kavramından yola çıkarak, aynı durumlarda değişik duygular hisseden ve değişik tepkiler veren film karakterlerine dayandırılmıştır. Çocukların bağlanma ve filmi anlama seviyelerini ölçmek için tasarlanan alımlama çalışmasında ise, etkileşimli versiyonu deneyimleyen çocukların, doğrusal versiyonu deneyimleyen çocuklara göre karakter duygu ve motivasyonlarını daha iyi kavrayıp kavramayacağı sorusu araştırılmıştır. 3-5 yaş arası 200'den fazla çocukla yapılan görüşmelerde, çocukların bağlanma oranları not edilmiş ve karakterlerle ilgili aynı sorular yöneltilmiştir. Sonuç olarak, bağlanma oranı etkileşimli versiyonda doğrusala göre kayda değer derecede daha yüksek çıksa da, versiyon farkı, çocukların filmi anlamasında kayda değer bir fark yaratmamıştır. Bu sonuç, etkileşimli animasyon filmlerinde bağlanmanın niteliği, etkileşim tipleri ve öğrenme koşulları ile ilgili yeni araştırmaların kapısını aralamıştır.
Özet (Çeviri)
The advent of mobile technologies and interactivity brought substantial changes in the way we integrate stories in our everyday lives. Education for preschool children is one of these domains. This thesis investigates the narrative characteristics and the effects of interactive animation in preschool children's learning by accounting for the production phase and the reception research of an interactive animated called Bo & Di. This film and its linear version are specifically tailored to measure the differences in the immersion levels of children and their understanding of character motivations. The storyline, based on the“Theory of Mind”notion in developmental psychology, contained the emotional responses of the film characters who feel different things and react in different ways to various situations. A reception test was designed in order to measure the differences in the children's immersion level and in their understanding of the film, investigating whether children experiencing the interactive version would have a better grasp of the characters' motivations and feelings compared to children watching its linear version. For this test, more than 200 children between the ages of 3 to 5 were observed for different signs of immersion and flow, and afterwards, they were directed same questions relating to the emotional states of the characters. As result, although the level of immersion for interactive version was significantly much higher than the level of immersion for linear version; the difference of version did not have a significant effect in the level of children's grasp of film characters. This result opens up discussions about the relationship between the quality of immersion, interactivity types and learning conditions of preschool children with interactive animated films.