Unfolding strategic drivers of corporate sustainability practices
Kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının stratejik etmenlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 477389
  2. Yazar: GÖNENÇ DALGIÇ TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAİF SERKAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik literatüründe kurumları, kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarına yönelten temel etmenler daha önce incelenmiştir. Ancak her biri son derece kapsamlı olan bu etmenlerin alt bileşenlerinin kompozisyonları bugüne kadar incelenmemiştir. Bu çalışma, daha önce literatürde belirtilen kurumsal sürdürülebilirlik etmenlerinin alt bileşenlerini, kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarındaki kompozisyonu bakımından ele almaktadır. Ayrıca sözü edilen kompozisyonu, önceki deneyimler, mevcut uygulamalar ile gelecek beklenti ve öngörüleri bakımından incelemektedir. Son olarak kurumların sahip olduğu demografik özelliklerin, bu kompozisyon üzerinde fark yaratıp yaratmadığı araştırılmaktadır. Bu amaçlarla, veri toplamak için tamamen yeni bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Bu çalışma öncesinde, bütüne tamamlayan veri ile karşılaştırmalı etki analizi yapabilen herhangi bir yazılım bulunmadığı için, sözü edilen ölçek aracılığı ile toplanan veriler, karşılaştırmalı etki analizi yöntemiyle, R yazılımında ilk defa geliştirilen bir yazılım paketi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular, biri haricinde, araştırma hipotezlerini desteklemiştir. Ayrıntılı olarak, sürdürülebilirlik etmenlerinin kompozisyonları belirlenmiştir. Sürdürülebilirlik çalışmalarının ilk başladığı dönem ile günümüzdeki durum ve gelecek beklentileri bakımından sürdürülebilirlik etmenlerinin kompozisyonları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca demografik özelliklerin de kompozisyonlar üzerinde farklılıklara neden olduğu saptanmıştır. Söz konusu araştırma, yöntem konusunda geliştirdiği yenilikler ve kurumsal sürdürülebilirlik alanında daha önce çalışılmamış olan bir konuyu ele alması bakımından özgün değer taşımakta ve teorik katkıda bulunmaktadır. Ayrıca sunduğu analizler ile de uygulayıcılara, karşılaştırmalı değerlendirmeler ve gelecek planlaması yapma bakımından katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Main drivers of corporate sustainability practices have been investigated by recent studies in corporate sustainability literature. However, the composition of the components of each of these comprehensive drivers has not been studied to date. This study discusses the composition of components of previously stated corporate sustainability drivers in terms of corporate sustainability practices. In addition, the mentioned composition is investigated in regard to past experiences, present implementations, and future expectations and foresights. Finally, whether the demographic characteristics of the organizations generate differences on the composition or not is also studied. For these purposes, a completely new measurement instrument was developed to collect data. Collected data through this scale was tested by using correspondence analysis method via a new software package developed for the first time in R software program as there was absolutely no software capable of performing correspondence analysis to compositional data until now. Findings provide support to research hypotheses with one exception. Particularly, the composition of the components of sustainability drivers has been identified. Significant differences in compositions have been explored in terms of the period that sustainability implementations first start, the current situation and the future expectations. Further, it is also determined that the demographic characteristics generate variations on the compositions. This research has inherent value and theoretical contribution in terms of new developments in regard to methodology and in addressing a topic that has not been studied previously in the field of corporate sustainability. It also contributes to practitioners in regard to benchmarking and future planning through the analyses provided.