The effect of processing fluency on semantic illusion
İşleme akıcılığının anlamsal yanılsamaya etkisi
- Tez No: 477408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MUNGAN, DOÇ. DR. ELENA GUERZONİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Anlamsal yanılsama“Musa gemiye her hayvan türünden kaç tane almıştır?”gibi bir sorunun tufan efsanesine göre hayvanların gemiye“Musa”değil de“Nuh”tarafından alındığı bilindiği halde“iki”diye cevaplandırılması ile oluşur. Bu çalışmanın amacı, işleme akıcılığındaki farklı tiplerdeki bozuklukların anlamsal yanılsama oranına etkisini incelemek ve yanılsama oranı ile bilgiye duyulan güven arasında bir korelasyon olup olmadığını araştırmaktır. Song ve Schwarz (2008) tarafından yapılan bir çalışma, akıcı olmayan işlemenin yanılsamaları fark etmeyi kolaylaştırdığını göstermiştir. Öte yandan, Geipel, Hadjichristidis, ve Surian'ın (2015) bulguları aksi yöndeydi. Önceki bulgulardaki uyuşmazlığa açıklık getirmek amacıyla, kavramsal ve algısal akıcılığın etkilerinin araştırıldığı iki deney yürütüldü. İlk deneyin sonuçları Geipel ve arkadaşlarını (2015) destekleyerek katılımcıların ana dillerinde (akıcı) yabancı dile (akıcı olmayan) göre yanılsamaya daha az yatkın olduklarını gösterdi. Diğer taraftan, algısal akıcılık yanılsama oranını etkilemedi. Bunlara ek olarak, bilgiye duyulan güvenin yanılsama oranı ile negatif, bozuk olmayan soruları doğru cevaplama oranı ile pozitif ilişkili olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Semantic illusion occurs when a question like“How many animals of each kind did Moses take on the ark?”was responded with“two”in spite of knowing that animals were taken to the ark by“Noah”not“Moses”, according to the flood myth. The aim of the present study is to investigate the effect of different types of processing disfluencies on semantic illusion rate and to see whether there is a correlation between confidence in knowledge and illusion rate. Previous research by Song and Schwarz (2008) showed that disfluent processing facilitates detection of illusions. On the other hand, Geipel, Hadjichristidis, and Surian's (2015) findings showed the opposite pattern. With the aim to clarify this incompatibility in earlier findings, we conducted two experiments, in which the effects of conceptual and perceptual (dis)fluencies on semantic illusion rate were investigated. Results of the first experiment supported Geipel et al.'s (2015) finding by showing less illusion in native language (i.e., fluent) compared to the foreign language (i.e., disfluent). On the other hand, perceptual fluency did not influence illusion rate. Additionally, confidence in knowledge was revealed to be negatively correlated with illusion rate, and positively correlated with correct response rate in undistorted questions.