Individual theta frequency–tailored tACS: Cognitive and neural effects in healthy adults
Bireysel teta frekansına uygunlaştırılmış tACS: Sağlıklı yetişkinlerde bilişsel ve nöral etkiler
  1. Tez No: 933682
  2. Yazar: ALEKSANDRA BEREKELİA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Transkraniyal alternatif akım stimülasyonu (tACS), beyin dalgası osilasyonlarını modüle ederek bilişsel işlevleri geliştirmeyi amaçlayan yenilikçi bir yöntemdir. Bu çalışma, katılımcıların Bireysel Teta Frekansı'na (ITF) göre kişiselleştirilmiş anodal tACS uygulamasının, hafıza, dikkat ve yürütücü işlevlerle ilişkili olan dorsomedial prefrontal ve posterior parietal korteks üzerindeki etkilerini incelemektedir. ITF, EEG verileri üzerinden MATLAB ve EEGLAB ile hesaplanmış ve uyarım parametreleri bireysel osilasyon profiline göre belirlenmiştir. Öncesi-sonrası EEG kayıtlarıyla nöral değişiklikler, nöropsikolojik testlerle ise bilişsel performans değerlendirilmiştir. Uyarım sonrası ITF değerlerinde ortalama 0.32 Hz azalma görülmüş ve bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bilişsel testler, sözel akıcılık, bellek, işlem hızı ve ruh halinde gelişmeler göstermiştir. Cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yanıt farklılıkları gözlemlenmiştir. Sonuçlar, kişiye özel tACS'nin bilişsel işlevleri artırmada etkili bir araç olabileceğini göstermektedir. Sınırlı örneklem ve kısa takip süresine rağmen, bu çalışma kişiselleştirilmiş nöromodülasyon alanına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Transcranial alternating current stimulation (tACS) is an emerging technology that aims to improve the cognitive functions of an individual through the oscillation of brain waves. This research investigates the impact of anodal tACS intervention that relies on each participant's Individual Theta Frequency (ITF) on the enhancement of the dorsomedial prefrontal cortex and posterior parietal cortex, the two areas responsible for cognitive functions, including memory, executive functioning, and attention. The aim of this research is to modify the individual frontal–parietal theta rhythm to strengthen the synchrony of the neurons in the attention pathways while improving the efficiency of cognitive processes. A Stepwise refinement strategy was employed where each participant's ITF was calculated from EEG data via stimulation of MATLAB and EEGLAB and individualized the oscillating stimulation profile to each participant's ITF. Each participant's stimulation parameters were then tailored to their neural oscillatory profile. Alterations in neural activities were evaluated using EEG recordings taken pre and post stimulation. A predetermined set of assessments was also conducted to evaluate working memory, semantic fluency, attentional processes, and information processing speed. A critical contribution of this work lies in its analysis of the gender differences in the response to tACS, specifically, whether there are distinctions between males and females in modulation of ITF and the results of cognitive tasks.The results showed a statistically significant reduction in ITF after stimulation (average decrease of 0.32 Hz), suggesting that tACS may help slow down brain rhythms and reduce neural noise. Although males showed greater average ITF decrease, the gender difference was not statistically significant. Cognitive tests showed improvement in several domains, with some variation between male and female responses. These findings highlight the potential of individualized tACS for cognitive enhancement. Despite limitations such as small sample size and short-term assessment, the study contributes valuable insight into personalized neuromodulation strategies.