Dolgulu damıtma kolonuna genelleştirilmiş minimum varyans yöntemine göre optimal adaptif kontrolun uygulaması
Application of optimal adaptive control based on generalized minimum variance to a packed distilation column
  1. Tez No: 47741
  2. Yazar: NEVZAT ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
ÖZET Doktora Tezi DOLGULU DAMITMA KOLONUNA GENELLEŞ TİRİLMİŞ MİNUMUM VARYANS YÖNTEMİNE GÖRE OPTIMAL ADAPTİF KONTROLÜN UYGULANMASİ Nevzat ÇA?LAYAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1996, Sayfa: 130 Jüri : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Doç.Dr. A. Yavuz BİLGESİ) Doç.Dr. Verini PAMUK Bu çalışmada, metanol-su karışımının damıtıldığı dolgulu damıtma kolonuna, teorik ve deneysel olarak, Genelleştirilmiş Minimum Varyans yöntemine göre optimal adaptif kontrolü uygulanmıştır.Damıtma kolonunun giriş değişkenleri olan, besleme derişimine, besleme sıcaklığına, yağ akış hızına pozitif ve negatif kademe etkileri verilerek, sisteme PID ve Genelleştirilmiş Minimum Varyans yöntemine göre optimal adaptif kontrol uygulanmış ve çıkış değişkeni olan üst ürünün sıcaklığı zamana karşı gözlenmiştir. PID kontrol yöntemi için kulenin reaksiyon eğrisi bulunmuştur. Dinamik deney sonuçlan, PID ve Genelleştirilmiş Minimum Varyans yöntemine göre yapılan deneysel kontrol sonuçlan, teorik olarak bulunan sonuçlarla birlikte analiz edilmiştir. Kontrol çalışmalannda ayarlanabilen değişken olarak kazana verilen Q ısısı seçilmiştir. Genelde deneysel sonuçlann teorik sonuçlarla uyum gösterdiği, PID kontrol metoduna göre, Genelleştirilmiş Minimum Varyans yönteminin, sistemi daha iyi kontrol ettiği tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dolgulu Damıtma Kolonu, Genelleştirilmiş Minumum Varyans Yöntemi, Adaptif Kontrol.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph. D. Thesis APPLICATION OF OPTIMAL ADAPTIVE CONTROL BASED ON GENERALIZED MINIMUM VARIANCE TO A PACKED DISTILLATION COLUMN. Nevzat ÇA?LAYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Spervisor : Prof. Dr. Mustafa ALPB AZ 1996, Page: 130 Jury : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Assoc.Prof.Dr. A. Yavuz BİLGESİ) Assoc. Prof.Dr. Vecihi PAMUK In this work; optimal adaptive control system with Generalized Minimum Variance method has been applied to the packed distillation column distilating methanol-water mixture. Feed consantration, feed temperature, oil flow rate which are defined input variables to the distillation column were given as a negative and positive step changes. Then PID and Optimal Adaptive GMV control methods were applied to the system and the variation of top product temperature and consantration with time were observed. For PID control, the reaction curve of the column was found. Dynamic, PID and GMV experimental control results were analyzed together with theoretical results. In all control works, the heat input Q to the reboiler was taken as a manipulated variable. Generally, theoretical and experimental results were agreed well with each other and it was observed that Generalized Minimum Variance methods controled the system better than PID control method. KEY WORDS : Packed Distillation Column, Generalized Minimum Variance Method, Adaptive Control.