Peçenek (Şereflikoçhisar-Ankara) Baraj yerinin jeolojik ve jeoteknik özellikleri
Geological and geotechnical properties of Peçenek (Şereflikoöhisar-Ankara) Damsite
  1. Tez No: 47742
  2. Yazar: NAZIM KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
iv ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEÇENEK (ŞEREFLİKOÇHİSAR-ANKARA) BARAJ YERİNİN JEOLOJİK VE JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ Nazım KUTLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç Dr. Recep KILIÇ 1996, Sayfa 168 Jüri : Doç. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ Bu tez kapsamında Üst Eosen- Alt Miyosen yaşlı jips, anhidrit ve kumtaşının jeolojik ve jeomekanlk özellikleri Peçenek Baraj yeri (Şereflikoçhisar-Ankara) araştırma sırasında incelenmiştir. İnceleme alanının 1 /25000 ölçekli jeoloji, eksen yerinin 1 /2000 ve göl alanı sol sahilinin 1/10000 Ölçekli mühendislik jeolojisi haritaları yapılmıştır. Göl alanı sol sahilindeki jips, anhidrit ve kumtaşının sızdırmazlık, stabilite durumunu ve birimleri temsil edici örnekten alınması amacıyla derinlikleri 104 m ile 165 m arasında değişen 5 adet temel sondajı açılmıştır. Tek eksenli basınç direnci, jips için 78-407 kg/cm 2, anhidrit için 536-839 kg/cm 2, kumtaşı için 44-257 kg/cm 2 arasındadır. Statik elastisite536-839 kg/cm 2, kum taşı için 44-257 kg/cm 2 arasındadır. Statik elastisite modülü jipste 4800-265500 kg/ cm 2 arasında, anhldritte 338100-463100 kg/cm 2 o arasında, kumtaşında 2900-139000 kg/cm arasında değişmektedir. Dinamik elastisite modülü Jips için 102400-615400 kg/cm 2, anhidrit için 63380-1089000 2 2 kg/ cm ve kumtaşı için 182-49200 kg/cm arasında değişmektedir. Jipsi orta ve düşük RQD grubunda, düşük çatlak sıklığında, orta boşluklu ve geçirimsiz kayadır. Anhidritin RQD değeri orta ve düşük grubunda, düşük çatlaklı, az ve orta boşluklu ve geçirimsiz kaya grubundandır. Kumtaşı düşük-çok düşük RQD grubunda çok düşük çatlaklı, çok boşluklu ve geçirimsiz kayadır. Schmidt çekici geri tepme sayısına göre jips, çok yumuşak kaya, anhidrit sert kayadır. Tek eksenli basınç direnci ve modül oranına göre Jips düşük dirençli yüksek modül oranlı (DY), anhidrit orta dirençli yüksek modül oranlı (CY) ve kumtaşı ise çok düşük dirençli düşük modül oranlı (ED) dır. Anhidrit nokta-yük direncine göre çok yüksek dirençli, suya dayanaklılığa göre ise aşın yüksek dayanıklı kayadır. Birleşik ayrışma indisine (K 1 göre jipsin % 17 si ayrışmamış, % 59 u az ayrışmış, % 8 i orta ayrışmış, % 8'i fazla ayrışmış ve % 8 i çok fazla ayrışmıştır. Anhidritin % 1 00 ü az ayrışmıştır. Kumtaşının % 20 si orta ayrışmış, % 45 si fazla ayrışmış ve % 35 ide çok fazla ayrışmıştır. Jips, anhidrit ve kumtaşının birleşik ayrışma indisi ile jeomekanik özellikler arası ilişkiler % 95 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. İlişkiler arası bağıntılarla ifade edilerek korelasyon katsayıları belirlenmiştir. Anhidritin tek eksenli basınç direnci (a ) ile nokta-yük (1 ) direnci arasında c s o = 7 I gibi bir ilişki elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Temel Sondajlar, fiziksel ve jeomekanik özellikler, birleşik ayrışma indisi, regresyon analizi, nokta- yük direnci.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGICAL AND GEOTECHNICAL PROPERTIES OF PEÇENEK (Ş. KOÇHİSAR-ANKARA) DAM SİTE Nazım KUTLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Recep KILIÇ 1996 Page: 168 Jury : Assoc. Prof. Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Aziz ERTUNÇ In this theises geological and geomechanical properties of Upper Eosene-Lower Miocene aged gypsum, anhydrite and sandstone located in Peçenek potantiel dam site (Şereflikoçhisar-Ankara) have been studied. The geological map (Scale: 1 /25.000) of the study area and the engineering geological map (Scales: 1/2.000 and 1/10.000) of the left side of the reservoir area were constructed. In order to determine the stratigraphy, to study permeability and stability, and to acquire samples from the rocks, 5 borholes in the left side, depths differ between 104 and 165 m were drilled. The uniaxial compressive strength of the rocks are as follows; for gypsum 2 2 2 differ between 78 kg/cm and 407 kg/cm, for anhydrite differ between 536 kg/cmvü 2 2 2 and 839 kg/cm, and for sandstone differ between 44 kg/cm and 257 kg/ cm. The o modulus of static elasticity are follows; for gypsum differ between 4800 kg/cm and 265500 kg/cm2, for anhydrite differ between 338200 kg/cm2 and 463100 kg/cm2, 2 2 and for sandstone differ between 2900 kg/cm and 139000 kg/cm. Gypsum has fair or poor quality according to the RQD value, low joint Frequency medium void ratio and very low permeability. Anhydrite has fair or poor quallity according to the RQD, low joint frequency low or medium void ratio and very low permeability. Sandstone has fair poor and very poor quality according to the RQD, low joint frequency, high void ratio and very low permeability. Gypsum is very low strength and anhydrite is hard rock according to Schmidt hardness. According to the uniaxial compressive strength and modullüs ratio gypsum has low strength and high modulus ratio (DY), anhydrite has medium strenght and high modulus ratio (CY), and sandstone has very low strenght and low modulus ratio (ED). Point load strenght index is very high and slake durability index is extremely high of anhydrite. According to the unified acteration index it was observed that 1 7 percent of the core samples of gypsm are unaltered 59 percent sligthty altered, 8 percent moderathy altered 8 percent highly altered and 8 percent extemely altered. 100 percent of the anhydrite are shgthly altered. 20 percent of sandstone are moderately altered, 40 percent highly atered, and 35 percent are extemely altered. The relationships were established between the unigied alteration index and geomechanical properties of gypsum, anhydrite and sandstone by regression analyses 95 percent meaning degree. It has been obtanied for anhydrite a relationship between uniaxcial compressive strenght (re) and point load index (I J as a =71. KEY WORDS: Borholes, physical and geomechanical properties, unified alteration index, regression analyses, point-load strenght index.