Ormancık-Akine-Sarıağaç köyleri civarının (Anamur kuzeyi) jeoloji incelenmesi
Geological investigation of around the Ormancık-Akine-Sarıağaç villages (N.Anamur)
  1. Tez No: 47740
  2. Yazar: NURAY GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÖZSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez çalışmasında Anamur Çayı üzerinde baraj yeri, göl alanı ve derivasyon tünel güzergahının jeolojik ve jeoteknolojik özellikleri araştırılmıştır. Baraj yerinde mostra veren Alanya metamorfitlerinin petrografik incelemesi yapılmıştır, inceleme alanında KB-GD yönünde yayılım gösteren birim Alanya metamorfitlerinin doğu kesimini oluşturmaktadır. Metamorfitler, sleyt, fillit, şist, kuvarsit, mermer türü kayaları içermektedir.Alanya metamorfitleri üzeride açılı uyumsuzlukla Üst Paleosen- Orta Eosen yaşlı çökeller yer alır.Saha ve laboratuvar çalışmaları sonucunda Alanya metamor- fitlerine ait ayrışma dereceleri, RQD, yapısal, mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu özelliklerden elde edilen jeoteknik parametrelere dayanarak Anamur baraj yerindeki derivasyon tünel güzergahı boyunca RSR, Jeomekanik - RMR, Q-Sistemi kaya kütle sınıflamaları yapılaraak kaya kaliteleri saptanmış ve gerekli destek önlemleri önerilmiştir.İnceleme alanı tehlikesiz deprem bölgesinde yer alır. ANAHTAR KELİMELER :RQD, Jeoteknik, RSR, Jeomekanik, RMR, Q- Sistemi
Özet (Çeviri)
In this Msc thesis.the geological and Geotechnical properties of the dam site, reservoir area and diversion tunnel on Anamur River were investigated. Petrographic investigation of Alanya metamorphites cropping out at Anamur dam site were determined. The unit showing a NW-SE trend constitutes the eastern part of Alanya metamorphise Alanya metamorphites consist of slate, schist.phillte, marble and rock units. Upper Paleocene -Middle Eocene aged the sedimentary rocks unconformally overlie the Alanya metamorphics. \ 1IV Degree of weathering, RQD (Rock quality designation), structural physical and mechanical properties of Alanya metamorphites were determined. Geotechnical parameters obtained by these properties, rock gualities were determined and support requirements were recmmended using RSR, Geomechanic - RMR, Q-System rock mass classification on tunnel alignment at Anamur dam site. The study area is located in a region of low seismic activity. KEY WORDS : RQD; Geotechnical, RSR, Jeomechanic-RMR.Q-System.