An ottoman historian's burden: Ziver's history of Cyprus
Bir Osmanlı tarihçisinin yükü: Ziver'in Kıbrıs tarihi
- Tez No: 477412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Okumakta olduğunuz bu tez, geç dönem Osmanlı tarihyazıcılığının gelişimini erken dönem tarihyazımı mirası, Avrupa ile artan karşılıklı entellektüel etkileşim ve Osmanlı devletinin meşrulaştırılması ve politik temsilinden oluşan üç ayaklı bir bağlama oturtarak yorumlama girişimidir. Ziver'e ait Kıbrıs Tarihi isimli eserin temel kaynağını oluşturduğu tezin birinci bölümünde, tarihyazımıyla ilgilenen literatürün genel ve Kıbrıs özelinde bir eleştirisi yer almaktadır. Ziver'in metniyle bir karşılaştırmaya temel oluşturması açısından ikinci bölümde 16.-18. yüzyıllar arasında üretilmiş tarih eserlerinin Kıbrıs'ın fethine olan bakışları analitik ve çoğulculuğa izin veren bir tarzda incelenmiştir. Ziver ve eserini tarihsel bağlamlarına yerleştiren üçüncü bölüm, erken dönem eserlere kıyasla ortaya çıkan entellektüel kopuşu Osmanlı modernleşmesi ve dönüşen devlet-toplum ilişkileri bağlamında tartışmaktadır. Dördüncü bölümde, Ziver ve genel olarak son dönem Osmanlı tarihçileri için olmazsa olmaz bir referans noktası haline gelen Avrupa tarihyazımı ve buna karşı yükselen Osmanlı itirazı ele alınacaktır. Son bölümde ise, Osmanlı Devleti'ni hedef alan kolonyal müdahale ve söylem karşısında Osmanlı tarihçiliğinin geçmişi yeniden yorumlayarak ürettiği ilerleme/medeniyet söylemi ve daha önemlisi bu söylemin 1878'de geçici bir süreliğine İngiliz kolonyalizmine 'kaptırılan' Kıbrıs'taki Osmanlı vatandaşı Rumlar karşısında Osmanlı hakimiyetini nasıl aklamaya çalıştığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to analyse the development of late Ottoman historiography in a three-layered contextualisation with regard to its own historiographical legacy, its organic dialogue with European intellectual productions and, lastly, its relation to the legitimisation and representation of the Ottoman state. Accordingly, it problematises namely Ziver's History of Cyprus, based upon a critical perspective which is discussed at length in the first chapter. In order to serve as a foundation, the second chapter rests upon a sizable number of Ottoman historical accounts from the sixteenth to eighteenth centuries and delineates the early modern Ottoman approach(es) to the conquest of Cyprus in an analytical framework which seeks to retain their plurality. After introducing Ziver and his work, the third chapter focuses on a comparison between Ziver's narrative and earlier historical accounts and explicates the former's detachment from the legacy regarding Ottoman modernisation and changing state-society relations. In the fourth chapter, in an attempt to contextualise Ziver's polemical attitude against Western historians regarding the history of Cyprus, the complex relationship between the late Ottoman and European historiographies is discussed. Finally, Ziver's discourse of civilisation and progress based on his reconfiguration of the Ottoman past and its representation and legitimisation of the Ottoman state against the British colonial rule on the island, will be discussed.