A decision support system for evaluating information technology projects
Bilgi teknolojileri projelerinin değerlendirilmesi için karar destek sistemi
- Tez No: 477419
- Danışmanlar: DOÇ. SONA MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Science and Technology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresel rekabette artan baskılar, sürekli yenilikçi teknolojiler, akışı ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünlerin sunulması Bilgi Teknolojileri (BT) projelerini iş piyasasının önemli bir unsuru haline getirmektedir. BT'nin proaktif doğası nedeniyle, değerinin önceden belirlenmesi zordur; bu da, kuruluşların çoğu zaman amaçlanan faydaları gerçekleştirmeyen BT projelerini uygulamayı seçmelerine neden olmaktadır. BT projeleri için iyi tasarlanmış bir seçim süreci, uygulanan çözümlerin başarısızlık oranını düşürmeli ve şirketlerin maddi başarısını arttırmalıdır. Proje seçimi için birçok araç mevcuttur, ancak çoğunlukla niceliksel veya nitel ölçütleri içermektedir. Bu çalışma, Analitik Ağ Süreci'ni Bulanık Mantık ile birleştirerek ve çözümü Monte Carlo Simülasyonu ile optimize ederek şirketlerin BT proje seçim problemini çözmeye çalışmaktadır. Üç temel metottan herhangi ikisini birleştirerek çözüm üreten örnekler olsa da, üçünün kombinasyonu, herhangi bir vaka için en iyi sonuç veren bir metoda öncülük etmektedir. Çalışma, BT proje seçimi ile ilgili mevcut literatürü gözden geçirmektedir. Bilişim teknolojileri projeleri ile ilgili olabilecek her kriter literatür taraması ile elde edilmiş ve uzmanlardan gelen geribildirimleri kullanarak en etkili olanlar finans, risk, teknik faktörler ve örgütsel hedefler araştırma için kullanılmıştır. Mevcut bilgilerin ve şirketlerin karşı karşıya kaldığı sorunların analizine dayanarak, ayrıntılı bir teorik model geliştirilmiş ve gerçek dünya vaka analizine uygulanmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, karar alma alanında BT proje seçim komitesi üyeleri ve araştırmacıları için yararlı olmakla beraber şirketlerin BT yöneticileri için de ilgi çekici olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
The increasing pressures of global competition, the continuous stream of innovative technologies, and the introduction of new products to satisfy customer needs make Information Technology (IT) projects a key element of the business market. Due to the proactive nature of IT, its value is difficult to evaluate in advance, which means that organizations often select to implement IT projects that do not realize the intended benefits. A well-designed selection process for IT projects should decrease the failure rate of implemented solutions and increase the financial success of the companies. This study attempts to resolve the IT project selection problem in the companies by combining an ANP with fuzzy logic and strengthening the solution with a Monte Carlo simulation. While there have been previous attempts to combine any two of the three underlying methods, the combination of all three should lead to a method that gives optimal results for any given case. The study reviews existing literature on IT project selection. Every criteria that can be relevant to IT projects are obtained with literature review and currently significant ones are selected using feedback from experts. The most effective ones respectively finance, organizational goals, risk and technical are used for the study. Based on existing knowledge and analysis of problems facing the companies, a detailed theoretical model is developed and applied to a real-world case study. In this context, this study should be useful to IT project selection committee members and researchers in the field of decision making, but it should also be of interest to IT managers of companies.