Asymmetric price transmission in the Turkish dried nuts market: Does it verify market power
Türkiye kuruyemiş piyasasındaki asimetrik fiyat aktarımı market gücüne işaret ediyor mu
- Tez No: 477418
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma kuruyemiş sektörü üzerine odaklanarak, Türkiye'de tarımsal emtia fiyatlarındaki ani fiyat artışlarının temel nedenlerini ele almaya çalışmaktadır. Çalışmanın ana iddiası Türkiye tarım sektöründeki üretici sonrasındaki firmaların yüksek fiyatlar ayarlayarak mümkün olacak şekilde perakende zincirlerinin piyasa fiyatlarını manipüle etme gücüne sahip olmasıdır. Ana motivasyon ise tüketici fiyatının üretici fiyatına olan tepkisinin asimetrik yapısını sorgulamaktır. Bu sayede tüketici fiyatlarını yöneten firmalar sektöründe bir oligopol market yapısının kuvvetini anlamak mümkün olabilecektir. Analiz kuruyemiş sektörü özelinde fındık ve ceviz fiyat verileri üzerine odaklanmıştır. Bu empirik çalışmanın sonucunda yüksek anlamlılık düzeylerinde fındık sektöründe pazar gücünün varlığına dair kantlar tespit edilmiştir. Fakat, ceviz piyasasında bu noktada istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Yani, fındık sektöründe market gücünün etkisi dolayısıyla tüketici fiyatlarına yukarı yönlü yansıması istatistiksel olarak gösterilmiştir. ̈Ancak, ceviz sektörü için benzer bir iddiada bulunmak zordur. ̈
Özet (Çeviri)
This research addresses the fundamental reasons for price spikes in agricultural commodity prices in Turkey, focusing primarily on dried foods. The main claim is that the retail chains have the power to manipulate the market prices so that they hold the opportunity to set higher prices for the consumers, which eventually leads to increasing pricing pattern in Turkish agricultural prices. The main motivation is to identify the price transmission mechanism and see whether it is symmetric or not along all layers of the marketing channels, especially considering the response of retail price to positive and negative deviations in producer price. In conclusion, the existence of market power in hazelnut is verified with highly significant indicators, while there is not significant evidence for walnut. The market power of retail markets seems to be responsible for the price spikes in hazelnut market. However, it cannot be claimed for walnut market.