The 1720 Imperial Festival in istanbul: Festivity and representation in the early eighteenth-century Ottoman Empire
1720 İstanbul Şenliği: On Sekizinci Yüzyıl başında Osmanlı İmparatorluğu'nda şenlik ve temsil
  1. Tez No: 477420
  2. Yazar: SİNEM ERDOĞAN İŞKORKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Bu tez, 1720 yılında İstanbul'da Sultan III. Ahmet (r.1703-1730) döneminde düzenlenen sünnet şenliğini konu almaktadır. Bu çalışma bütünsel bir yaklaşımla ele aldığı şenliğin farklı yönlerine odaklanarak Osmanlı tarihi çalışmalarındaki en kapsamlı şenlik araştırmasını ortaya koyma iddiasındadır. Bu çalışma, şenliğin düzenlenmesinin ardındaki ideolojik boyutu irdelerken aynı zamanda şenliğin nasıl planlandığını ve ne şekilde temsil edildiğini açığa çıkarmaktadır. Bu tez ele aldığı konuyu bütünsel bir yaklaşım ile incelemesi sebebiyle tarih, sanat tarihi ve performans çalışmaları dallarına ait kavramsal ve metodolojik yaklaşımları kullanmaktadır ve bu sebeple konuya disiplinler arası bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışma ilk kez ortaya çıkarılan geniş bir arşiv kaynağına dayanmakta ve bu belgeler, kodikoloji, ikonografi ve anlatı yönünden incelenen şenliğe ait yazılı ve görsel kaynaklarla birlikte değerlendirilmektedir. 1720 şenliğini oluşturan unsurların ve şenliğin temsilinin detaylı bir şekilde incelenmesi bu şenliğin planlanma ve organize edilme aşamalarının ardında yatan bilinmeyen sosyal, ekonomik boyutu ve maddi kültürü açığa kavuşturmaktadır. Bu inceleme Osmanlı bürokrasisinin şenlik vesilesiyle saray dışındaki maddi ve insan kaynaklarını nasıl kullandığını ortaya çıkarırken aynı zamanda şenliğe katılan farklı tabakalara mensup insanları ele alması sebebiyle, şenliğin çarpıcı sosyal boyutunu da gözler önüne sermektedir. Bu yönüyle çalışma, Osmanlı'da sarayın düzenlediği şenlikler için söz konusu olan merkeziyetçi bakış açısını tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the 1720 imperial circumcision festival that was held in Istanbul during the reign of Ahmed III (r. 1703-1730). It intends to present the first comprehensive monograph on an Ottoman imperial festival through a holistic approach. This study addresses the ideological motives behind the Ottoman court's commissioning of this massive scale festival at this particular period, as well as exploring in-depth how it was planned, organized, staged and represented. Due to its holistic approach, this dissertation combines the methodological tools of history, art history and performance studies, and, thus offers an interdisciplinary perspective to the subject. For the first time in the field it introduces a wide range of archival source basis to the study of an imperial festival. These sources are considered with the textual and pictorial narratives of the festival that are analyzed in terms of their codicology, iconography and narratology.The scrutinized analysis of the rites of the 1720 circumcision festival and its representation in illustrated festival books brings to light hitherto unknown material, social, financial and semiotic aspect behind the planning of an imperial festival. At the same time it foregrounds substantial information on the Ottoman bureaucracy's organizational capacities as well as mobilization of human and material resources across the empire. In addition, this study illustrates the fascinating social dimension of the event, by unearthing the modes of involvement of ordinary people as contributors and as beneficiaries of the festival. This challenges the strictly state centered approach towards court commissioned festivals in the Ottoman Empire.