The economic and political rationales of banking mergers and acquisitions in MENA After the Arab Spring
Arap Baharı sonrası Orta Doğu Kuzey Afrika bankalarındaki birleşme ve devralmaların iktisadi ve siyasi nedenleri
- Tez No: 477422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez Arap Baharı sonrası Körfez ülkelerinin devlet bankaları tarafından Orta Doğu Kuzey Afrika bölgesinde yapılan tüm yurt dışı banka alımlarını incelemektedir. Bu dönemde bölgede toplam dokuz sınır ötesi banka satın alımı olmuştur ve tamamı bu çalışmada incelenmiştir. Tezin amacı bu banka alımlarının politik nedenlerle yapılıp yapılmadığını anlamaktır. Bunun için, banka alım vakaları ilk olarak iktisadi bakış açısıyla üç aşamalı olarak incelenmiştir. Bu aşamalar bankaya özel, sektöre özel ve ülkeye özel gerekçeler olarak özetlenebilir. Bu incelemenin sonunda, eğer bir yatırımın ekonomik olarak mantığı açıklanamıyorsa, politik etmenlerin alım kararında etkili olabileceği düşünülmüştür. Alım kararının politik olup olmadığı yatırımcı ülkenin milli çıkarlarını yatırım yapılan ülkeninkiyle bağdaştıran standart bir realist yaklaşımla incelenmiştir. Bu aşamada, ülkeler özelinde doğrudan yabancı yatırım ve dış politika arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu tez, bankacılığın siyasi nedenlerle kullanılması literatürüne katkıda bulunmayı amaçlar; ama içerik itibari ile Orta Doğu Kuzey Afrika bölgesi ve 2011-2015 yılları arasıyla sınırlıdır. Bu tezin incelediği dokuz vakadan üçünün siyasi etkiye açık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the motives and rationales behind the banking mergers and acquisitions made in Middle East North Africa (MENA) region by the state-owned Gulf banks after the Arab Spring. There are nine banking acquisition cases made in this period and all of them are subject of this study. Its aim is to figure out whether these acquisitions made for political reasons. To test, first the acquisition cases are examined in three levels in order to see if the investments make sense economically. These three levels study the bank-specific rationales, banking-specific rationales and country-specific rationales. If the acquisition decision cannot be explained in terms of economics, it might mean that there are political factors leading to cross-border banking investments. To find out, a state-level realist approach is utilized which links the investor country's with the host country's national interests. At this stage, the relationship between foreign direct investment and foreign policies is elaborated. This thesis is a contribution to the government's usage of banks as political tool; yet its content is limited to MENA region and to the years between 2011 and 2015. It investigates nine banking acquisition cases and suggests that three of them hints political motives.