On the number of brackets in piecewise linear income tax systems: An application
Parçalı lineer gelir vergisi sistemlerinde vergi dilimlerinin sayısı üzerine bir uygulama
- Tez No: 477421
- Danışmanlar: PROF. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez parçalı lineer gelir vergisi sisteminde, belirlenen miktarda vergi geliri toplamak için farklı vergi dilimleri sayıları kullanmanın refah etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, vergi dilimleri sayılarının optimal dilim sınırlarına ve dilimlerdeki optimal vergi oranlarına etkisi analiz edilerek gerçekleştirildi. Farklı kabiliyetlere (ücret) sahip hanehalkları tüketim ve çalışma saati üzerine tanımlanan standart bir fayda fonksiyonuna, sosyal planlayıcı ise artan ve tam konkav bir sosyal refah fonksiyonuna sahiptir. Model Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı İşgücü Anketi 2014 verileri kullanılarak simüle edildi. Bir, iki ve üç dilimli vergi sistemleri simülasyonları 2014 yılında referans örneklemden toplanan gelir vergisi gelirini elde eden optimal dilim sınırları ve dilimlerdeki optimal vergi oranlarını araştırdı. Bu esnada her hanehalkının işgücü arzı tepkisi göz önünde bulunduruldu. Tüm simülasyonlarda ulaşılan sosyal refah seviyesinin 2014 yılı dört dilimli vergi sisteminin ulaştığı sosyal refah seviyesinden daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the welfare impacts of using different number of brackets to collect a specific amount of tax revenue in a piecewise linear income tax system. It does this by analyzing the effect of the number of brackets on optimal cut-off income levels as well as marginal tax rates for each bracket. Individuals with different abilities (wages) have a standard utility function defined over a consumption good and labor hours, whereas the social planner has increasing and strictly concave social welfare function. The model is simulated for Turkey using the 2014 Household Labor Force Survey Data of the Turkish Statistical Institute. Taking into account labor supply responses of each individual into account, the simulations using one, two, and three-brackets searched for the optimal cut-off income levels and marginal tax rates for each bracket to raise the same income tax revenue collected from a reference sample in 2014. Total social welfare in all simulations are higher than the current four-bracket piecewise linear tax system achieved.