Sistematik riskin modellenmesi ve uygulamaları
Systematic riskin modeling and applications
  1. Tez No: 477451
  2. Yazar: GÖRKEM MIZRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  6. Anahtar Kelimeler: • Sistematik Risk • Markowitz Portföy Teorisi, • Systematic Risk • Markowitz Portfolio Theory
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Portföy yönetiminin önemli olduğu bu dönemde, riskin belirlenmesi ve yönetilmesi çok büyük anlam kazanmıştır. Portföy yönetiminin temellerini atan Markowitz, ortaya koyduğu portföy teorisi ile sadece portföyde yer alan varlıkların bireysel değerlendirilmemesini varlıkların birbirleri ile hareket etme eğilimlerinin de incelenmesini savunmuştur. Bu çalışmada tüm bunların ışığında riskin tanımı ve çeşitleri, Markowitz Portöy Teorisi ve Modern portföy teorisinin varsayımları, adımları incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise BIST 100 endeksi ile bu endekste yer alan hisse senetlerinin içerdiği sistematik riskler, modellemeleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this period where portfolio management is important, the identification and management of risk has become vital. Markowitz, who sets the foundations of portfolio management, argues that the portfolio theory that he puts forward not only evaluates the individual assets of the portfolio but also the tendencies of the assets to move with each other. In this study, in all these light, the definition and types of risk, the Markowitz Portfolio Theory and the assumptions of the modern portfolio theory are examined. In the application section, the systematic risks and models of BIST100 Index and some share certificates in BIST100 index are discussed.