Örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık ilişkisi: Osmangazi Üniversitesi sağlık uygulama ve araştırma hastanesinde bir araştırma
Relationship of institutional culture with sense of belonging: An investigotion in Eskişehir Osmangazi Universtiy healt pratice and research hospital
- Tez No: 477469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Örgüt kültürü ve çalışanların duygusal bağlılığı işletme verimliliği ve yönetimi açısından büyük öneme sahiptir. Belli bir misyon ve vizyonu paydaşlarıyla birlikte oluşturan kurumsal kültüre sahip olan işletmelerin bu kültürü çalışanlarına benimsetmesi çalışanların aidiyet duygusunu geliştirmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışanlar arasında farklı meslek gruplarından 695 kişiye uygulanmak üzere üç bölümden oluşan bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Sürekli veriler Ortalama ± Standart Sapma olarak verilmiştir. Kategorik veriler ise yüzde (%) olarak verilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun araştırılmasında ShapiroWilk testinden yararlanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen grupların karşılaştırılmasında, grup sayısı iki olan durumlar için Mann-Whitney U testi, grup sayısı üç ve üzerinde olan durumlar için Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Likert tipi ölçeler arasındaki ilişkinin (Korelasyon) yönü ve büyüklüğünün belirlenmesi normal dağılıma uygunluk göstermeyen değişkenler için ise Spearman korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Çalışmaya konu olan Örgütsel Bağlılık ve Örgüt kültürü ölçek sorularının geçerlik ve güvenirlik katsayıları Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Oluşturulan çapraz tabloların analizinde Pearson Ki-Kare ve Pearson Kesin (Exact) Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. Analizlerin uygulanmasında IBM SPSS Statistics21.0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutional culture and employees' sense of belonging have great importance in terms of operational efficiency and management.The adoption of this culture by the enterprises with institutional culture that creates a certain mission and vision together with the stakeholders improves the sense of belonging of the employees. In this study, a three-part questionnaire study was conducted among the employees of Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital that was applied to 695 people from different professions. Continuous data are given as Average ± Standard Deviation. Categorical data are given as percent (%). The Shapiro Wilk test was used in investigating the normal distribution suitability of data.The Mann-Whitney U test was used for the cases with two group numbers, and the Kruskal-Wallis H test was used for groups with three or more groups. The Spearman correlation coefficients were calculated for the determination of the direction and magnitude between the Likert type measures (Correlation) and for the variables that do not show normal distribution. Validity and reliability coefficients of the Organizational Commitment and Institutional Culture scale questions that were the subject of the study were calculated by Cronbach Alpha coefficient.Pearson Chi-Square and Pearson Exact Chi-Square analyzes were used in the analysis of the generated cross tables. IBM SPSS Statistics 21.0 program was used to implement the analyzes.