Vergi denetiminde etkinlik: Şırnak ili örneği
Efficiency in tax auditing: Evidence from Şırnak province
- Tez No: 477468
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Vergi denetimi, ülkelerin temel finansman aracı olan vergilerin, sağlıklı toplanması, kayıp ve kaçakların önüne geçilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Çağdaş vergi sistemlerinde geçerli olan beyan esası, vergilemede denetimin önemini daha da arttırmaktadır. Vergi denetimlerinin kayıp ve kaçakları önleme dereceleri etkinliğine bağlıdır. Etkin bir vergi denetimi yapılmadıkça vergi kayıp ve kaçaklarının önüne geçilemeyecektir. Bu çalışmanın amacı, vergileme konusunda eksikliklerinin olduğu düşünülen Şırnak ilinin, vergi denetiminde etkinlik hakkındaki düşünce ve görüşlerini tespit ederek çözüm önerileri sunmaktır. Çalışmada öncelikle vergi ve denetimin kavramsal çerçevesi, vergi denetimi, özellikleri ve çeşitleri ile vergi denetiminde etkinlik konuları incelenmektedir. Sonra araştırma kısmına geçilerek Şırnak halkının vergi denetiminde etkinlik hakkındaki görüş ve önerilerinin tespiti için anket uygulanmıştır. Anketlerin analizleri SPSS programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax inspections are of great importance in order to prevent the collection of taxes, losses and which are the main financial instruments of the countries. The declaration which is valid in contemporary tax systems further increases the importance of tax audit. The effectiveness of tax assessments depends on the effectiveness of the loss and leakage prevention ratings. Unless an effective tax audit is carried out, tax losses and will not be prevented. The aim of this study is to present the solution proposals of Sirnak Province, which is thought to be lacking in taxation, by determining thoughts and opinions about efficiency in tax audit. In the study, firstly, conceptual framework of tax and audit, tax audit, characteristics and varieties and efficiency of tax audit are examined. Then, we continue to the research section and a questionnaire was applied to determine the opinions and suggestions about the efficiency of Sirnak people in tax audit. Analyzes of the questionnaires were made with the help of SPSS package program.