Türk bestecilerinin Türk müziği çalgıları için bestelediği çok sesli eserlerin incelenmesi
An analysis of Turkish composers' polyphonic works for Turkish music instruments
- Tez No: 477479
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti Dönemi'nde başlayan ve Cumhuriyet Dönemi boyunca da devam etmekte olan çok sesli müzik çalışmaları kapsamında, Türk Bestecilerinin Türk Müziği çalgıları için bestelediği çok sesli eserler üzerinde inceleme yapılmıştır. Çok sesli müzik anlayışı çerçevesinde, Türk bestecilerinin Türk müziği çalgıları için, bestelediği eserlerin hangi çalgılar için bestelendiği ve bu eserlerin form yapılarının, Batı Müziği form yapıları ile benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla; Türk Müziği çalgıları için çok sesli eserler besteleyen Türk bestecileri belirlenmiş ve besteledikleri eserler inceleme kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda önce söz konusu eserlerin bestelendiği formların uluslar arası özellikleri bu çalışma içinde verilmiş ve sonra Türk bestecilerin bestelediği eserlerin form özellikleri belirtilmiş, daha sonra ise Türk bestecilerinin söz konusu eserlerinin form özellikleri, uluslar arası form özellikleri ile karşılaştırılarak sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the polyphonic works composed by the Turkish composers for the Turkish music instruments were examined in the context of the polyphonic music studies that started in the Ottoman Period and continued throughout the Republican Period. It is aimed to present the similar and different aspects of Turkish music composers' Turkish musical instruments in terms of polyphonic musical understanding and for which instruments they are composed for and compositions of these works with Western Music form structures. For this purpose; Turkish composers who composed polyphonic works for Turkish music instruments were determined and the compositions they composed were taken into the scope of the examination. In this context, the international features of the forms in which the works were composed were given in this study and then the form features of the works composed by the Turkish composers were mentioned and then the form features of the works of the Turkish composers were compared with the international form features and the results and recommendations were given.