Vize muafiyeti çerçevesinde Türkiye-Avrupa Birliği Geri Kabul Andlaşması
Turkey-European Union Readmission Agreement within the framework of visa exemption
- Tez No: 477478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSLAM SAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Geri Kabul Andlaşması'nı hukuki yönden analiz etmek, Türkiye açısından önemini vurgulamak, bu anlaşmanın beraberinde getireceği söylenen vize muafiyet sürecinin nasıl işleyeceğini belirtmek için yapılmıştır. Çalışmada, Andlaşma'nın imzalanmasında vize muafiyetinin önemli bir katkısı olduğu için öncelikle Türkiye'nin vize yolculuğuna bakılmıştır. Geçmişteki vizesiz dönem ve daha sonra Türkiye'ye uygulanmaya başlanan vize politikaları incelenmiştir. Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde önemli yerleri olan belli başlı Andlaşmalara değinilmiş ve Geri Kabul Andlaşması detaylı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda Geri Kabul Andlaşması'nın beraberinde getirdiği olumsuzluklar görülmüş, Avrupa Birliği'nin, insan hakları boyutunu düşünmeden kendi demografik yapısının korumak için Andlaşmayı çok önemli bir dış politika aracı saydığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze the Readmission Agreement signed on 16 December 2013 between the European Union and Turkey from the legal point of view, to emphasize its importance for Turkey and to show how the visa exemption process will be handled. In study, Since it is an important contribution of the visa exemption in signing the agreement, First of all, Turkey's visa journey was looked. The visa-free period in the past and the visa policies that have started to be implemented in Turkey have been examined. The main treaties which have important place in the relations between the European Union and Turkey were mentioned and The Readmission Agreement has been examined in detail. As a result of the study, it was seen some disadvantages brought by the Readmission Agreement. It has been observed that The European Union regards the Agreement as a crucial foreign policy instrument to preserve its demographic structure without considering the human rights dimension.