Türkiye - Macaristan müzikoloji/müzik bilimleri bölümlerinin lisans öğretim programlarının incelenmesi
Examination of the musicology/music sciences undergraduate curriculum in Turkey and Hungary
- Tez No: 477480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada, müzikoloji/müzik bilimleri lisans öğretim programlarının durumu incelenmiş ve Türkiye - Macaristan'daki müzikoloji/müzik bilimleri lisans öğretim programlarının aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Türkiye'de müzikoloji/müzik bilimleri bölümlerinin öğretim programlarına ilişkin yapılmış lisansüstü çalışmaların sayıca az olması ve uluslararası bir araştırma örneği olmaması, bu araştırmanın ortaya çıkmasındaki etkenlerden birisidir. Bu sebeple Türkiye ve Macaristan'daki Müzikoloji/Müzik Bilimleri bölümlerinin lisans öğretim programlarının incelenerek aralarındaki benzerliklerin ve farklılıkların ortaya konulması bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma, ülkemiz müzikoloji bölümlerinin öğretim programlarına ilişkin yapılacak olan yeni program çalışmaları ve bu konudaki yeni araştırmalara kaynak oluşturması açısından öneme sahiptir. Araştırmanın evrenini, Türkiye ve Macaristan'daki üniversitelerin müzikoloji bölümlerine ilişkin öğretim programları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Macaristan'da bulunan Franz Liszt Müzik Akademisi - Müzikoloji ve Debrecen Üniversitesi - Müzikoloji ile Türkiye'deki Dokuz Eylül Üniversitesi – Müzik Bilimleri, Kırıkkale Üniversitesi - Müzik Bilimleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi – Müzikoloji bölümleri oluşturmaktadır. Yapılan bu araştırma nitel veri toplama tekniklerinin ve veri çözümleme tekniklerinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırma modeli olarak“Durum Çalışması”kullanılmıştır. Araştırmada veriler doküman incelemesi yoluyla toplanmış ve içerik analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Belirlenen alt problemlerde, Türkiye'de ve Macaristan'da bulunan müzikoloji bölümlerinde; Müzik Teorisi, Müzik Tarihi ve Piyano dersleri ortak dersler olarak belirlenmiştir. Bu ortak derslerde bulunan kaynakların hiçbirinde kesişen tek bir ortak kaynak bulunamamıştır. Bu derslerin Türkiye'deki AKTS değerleri Macaristan'daki değerlere göre daha fazla farklılık göstermektedir. Bu araştırma, Türkiye'deki müzikoloji/müzik bilimleri bölümleri öğretim elemanlarının, birlikte yapabileceği program inceleme ve yenileme çalışmasıyla ülkemizin bu alandaki gelişimine katkı sağlayabileceği önerisini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca müzikoloji/müzik bilimleri bölümlerinin ortak dersleri için kullanılan kaynaklar ve ders notlarının bulut sistemi ile internette bölüm öğrencilerinin kullanımına sunulması önerisini de ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the situation of undergraduate curriculum of musicology / music sciences is examined and it is aimed to reveal the similarities and differences between the undergraduate curriculum of musicology / music sciences in Turkey and Hungary. The fact that the number of postgraduate studies related to the curriculum of the departments of musicology / music sciences in Turkey is small and that it is not an example of international research is one of the factors in the emergence of this research. Therefore, by examining the undergraduate curriculum of the departments of Musicology / Music Sciences in Turkey and Hungary, the similarities and differences between them and purpose of this research have been determined. The research has preliminaries in terms of new program studies to be done on the curriculums of our country's musicology departments and to create new research resources on this subject. The universe of the research is the musicology departments in Turkey and Hungary and the universities which have these curriculums. The sample of the research is composed of Franz Liszt Music Academy - Musicology and Debrecen University - Musicology in Hungary and Dokuz Eylül University – Music Sciences, Kırıkkale University - Music Sciences and Istanbul Technical University – Musicology in Turkey. This research is a descriptive research using qualitative data collection techniques and data analysis techniques.“Case Study”was used as the research model. The data collected in the study were collected through a document review and analyzed by content analysis technique. In the determined sub problems, Music Theory, Music History, and Piano courses are joint courses in musicology departments in Turkey and Hungary. No single intersecting common resource was found in any of the resources found in these common lessons. The ECTS values of these courses in Turkey differ more than the values in Hungary. This research offers a suggestion that the lecturers of the musicology / music sciences departments in Turkey can contribute to the improvement of our country in this area through the study and renewal of the program. Another suggestions is musicology / music sciences departments's resources and lecture notes used for the common courses are brought into use for the students of the department via a cloud system on the internet.