Makro ihtiyati araçların finansal istikrarı sağlamadaki etkinliği: Bir dinamik panel veri analizi
The effectiveness of macro-prudential tools in safeguarding financial stability: An analysis of dynamic panel data
  1. Tez No: 477495
  2. Yazar: SUAT SERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
90'lı yılların sonlarına doğru Asya ve Latin Amerika ülkelerine yüksek getirilerin varlığına bağlı olarak yönelen sermaye akımları ve 2008 yılı itibarı ile başlayan dünya ekonomisinin içine düştüğü küresel kriz, yeni politika arayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bu arayışla birlikte; ülkeler tarafından, krizlerin önlenmesine yönelik olarak gerek parasal gerekse mali anlamda birçok tedbir uygulamaya konulmuştur. Bu tedbirlerin finansal sistemle ilgili yönü olan makro ihtiyati tedbirler; bu süreçte birçok ülke tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buradan yola çıkarak bu çalışmada, finansal sistemde ortaya çıkabilecek olan krizlerin önlenmesinde kullanılan makro ihtiyati araçların etkinliği; 12'si gelişmiş, 29'u ise gelişmekte olan toplam 41 ülke kapsamında, bir dinamik panel veri analizi olan Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) yardımıyla araştırılmaktadır. Bu amaçla, ele alınan ülkelerin 2000-2013 dönemini kapsayan yıllık verilerinden faydalanılmış ve her bir ülke için finansal istikrar değişkeni oluşturulmuştur. Ardından, bu endeks üzerinde Cerutti vd. (2015) tarafından oluşturulan“Makro İhtiyati Endeks”(Macro-Prudential Index)" ve onun iki alt endeksinin etkisi incelenmiştir. Analiz sonuçları, makro ihtiyati araçların tüm ülkeler ve gelişmekte olan ülke gruplarında finansal istikrarın sağlanmasında etkin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The capital flows going towards Asian and Latin America countries because of high returns towards the end of the 90's and the global crisis in which world economy collapsed in the 2008's, have given rise to new policy seeking's. With this searching, several precautions in monetary and fiscal sense by countries have been implemented to prevent from crisis. The macro-prudential tools being financial side of these measures have been begun to be used widely in countries in this period. Starting from this point of view, in this study, the effectiveness of macroprudential tools used to prevent crises in the financial system is investigated in the scope of total of 41 countries, including 12 developed and 29 developing, through Generalized Moments Method (GMM) which is a dynamic panel data analysis. To this end, by utilizing from the annually data between 2000-2013, the financial stability indexes are generated for each of countries with help of indexing. Following that, the effect of Macro Prudential Index and its Sub-Two Indices created by Cerutti et al. (2015) on this index are analyzed. The results obtained from the analysis show that macro-prudential tools are in effective in ensuring financial stability in the groups of all countries and developing countries.