Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde alışveriş bağımlılığı ile psikolojik semptomlar ve kişisel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between phychological symptoms, well being and shopping addiction meditterian and Aegean Region
- Tez No: 599009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde Alışveriş Bağımlılığı ile Psikolojik Semptomlar ve Kişisel İyi Oluş Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu çalışmada“Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde Alışveriş Bağımlılığı ile Bireylerin Psikolojik Semptomları ve Kişisel İyi Oluşları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi; Türkiye Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası'nda yer alan dokuz demografik bölgeden biri olan Doğu Anadolu Bölgesi içinde yaşayan, 18 yaş üzeri olan 3200 kişi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Toplam örneklemin %50 sini kadın, %50 sini erkek bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, sahip olunan çocuk sayısı, hanede yaşayan kişi sayısı, hanede çalışan kişi sayısının yanı sıra; alışveriş bağımlılığının tetikleyici faktörlerin ölçülmesi amacıyla sosyodemografik form hazırlanmıştır. Sosyodemografik forma ek olarak“Sosyal Medya Bağımlılığı (Diğerleri; Kumar, Alışveriş, Yeme, Oyun, Cinsel/Porno), Davranış Etkileme Yükü Formu ve Kısa Semptom Envanteri kullanılan ölçekler arasında yer almaktadır. Elde edilen veriler Regresyon Analizi ve TukeyTek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”ile incelenmiştir. Sözü geçen grupta yapılan karşılaştırmalar sonucunda alışveriş bağımlılığı bazı sosyodemografik değişkenlerin (cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve yaş), davranış yükü etkileme formu ve kısa semptom envanterinin (olumsuz benlik algısı, somatizasyon ve hostilite) bazı alt boyutlarında anlamlı farklılık olduğu yönündedir. Çalışma konusunun daha önce çalışılmaması nedeniyle de öncü çalışma olduğu ifade edilebilir. Anahtar Kelimeler : Alışveriş Bağımlılığı, Kişisel İyi Oluş
Özet (Çeviri)
Examining Of The Relationship Between Phychological Symptoms, Well Being and Shopping Addiction Meditterian And Aegean Region In this study, the relationship between psychological symptoms, personal well-being and shopping addiction in the Mediterranean and Aegean Region was investigated. The sample of the study was; 3200 people over 18 years of age and living in the Mediterranean and Aegean Region. 50% of the total sample was female and 50% was male. In this study, gender, age, marital status, education level, number of children, number of people living in the household, number of people working in the household; The sociodemographic form was prepared to measure the triggering factors of shopping addiction. In addition to the sociodemographic form, Brief Symptom Inventory and Subjective Well-Being Index were used. The data were analyzed by Regression Analysis and Tukey OneWay Analysis of Variance (ANOVA). As a result of the comparisons made in the mentioned group, shopping addiction was found to have significant differences in some sub-dimensions of some sociodemographic variables (gender, education level, marital status and age), behavior load effect form and short symptom inventory (negative self-perception, somatization and hostility).