İş sözleşmesinin feshinden doğan davalar
Actions arising from termination of the labor contract
- Tez No: 477513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ SERKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmada, iş sözleşmesinin feshinden doğan davalar incelenmek istenmiş olup, özellikle ağırlıklı olarak İş Kanunu açısından değerlendirilmiştir. İnceleme sırasında konularda önemine göre yer yer Borçlar Kanunu ve İş Kanunları (Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanunu olarak andığımız Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun) hükümlerine göre de değerlendirilmeler bulunulmuştur. Birinci bölümde iş sözleşmesi kavramı, özellikler, hukuki niteliği, unsurları, tarafları, şekli ve türleri ele alınmıştır. Devamında ise iş sözleşmesinin diğer sözleşmeler ile karşılaştırılması, iş sözleşmesinin geçersiz sayıldığı durumlar ile zorunlu olarak yapıldığı durumlar incelenmiştir. Sonrasında tarafların iş sözleşmesinden doğan hak ve yükümlülükleri işçinin borçları ve işverenin borçları olmak üzere iki açıdan değerlendirilmiştir. Bu bölümde son olarak iş sözleşmesinin sona erme sebepleri, iş güvencesi hükümleri çerçevesinde fesih usulü ve haksız fesih hususunda çalışılmıştır. İkinci bölümde dava çeşitleri, mahkemeden istenen hukuki korumaya ve talep sonucunun niceliğine göre olmak üzere iki açıdan ele alınmış, çalışma konumuz ile ilgisi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, actions which arise from termination of labor contract such actions is wanted to be examined. Majorly, it was evaluated with a perspective to the Labor Law. Evaluations regarding to the provisions of Law of Obligations, Maritime Labor Law, Press Labor Law have also been made at places in accordance with the related importance during examination. In the first section; the concept, the features, legal characteristics, elements, counter parties, forms and types of labor contract are discussed. Later on, the comparison of the labor contract with other types contracts, the cases where labor contract is considered invalid and labor contract is landed mandatorily. After that, the contractual rights and obligations of the counter parties is evaluated according to the two following aspects: The employee's duties & the employer's duties. In the second section, types of actions were discussed in accordance with the legal protection requested from the case and of request's result and its relevance with our study was evaluated