İş kazaları ve beşeri sermaye ilişkisi
  1. Tez No: 477512
  2. Yazar: HARUN TAHA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELAHAT ÖNEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, genel anlamıyla küçük ve orta ölçekli sanayiler olarak adlandırılan üretim birimlerinde oluşan iş kazaları ve önemli bir üretim kaynağı olan beşeri sermaye kavramları üzerinde durulmakta; meydana gelen iş kazalarının çevre, örgüt ve bireyin kendi dünyasıyla olan ilişkileri konu edilmektedir. Özellikle, araştırmanın yoğunluğu bireyler üzerinde olmakta birlikte, çalışma hayatını ve özel yaşamı büyük oranda etkileyen iş kazalarının beşeri sermaye ile ilişkisini açıklama; hukuki, sosyal ve iktisadi açılardan değerlendirme yapma, ayrıca çözüm önerileri sunarak iş kazaları riskini ve beşeri sermaye sorunlarını en az indirme; çalışma azmi, direnci ve motivasyonu yüksek çalışanları olan bir ülke seviyesine gelebilmeyi sağlama, çalışmamızın amacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study,referred to as the general sense of the production units of small and medium-sized industries focused on occupational accidents and human capital concepts are an important production source occurs in the environment,the organization and the individual is subject to its relations with the world.Research intensity,especially on the individuals becomes, working life and private life greatly affects work-realeted accidents, to see the effects on employees are named human capital resources; thereby determining the relationship between the law, social and economy, minimize the risk of occupatinal accident by offering solutions, working tenacity, strength and motivation to provide employees with a high level to be able to come to a country that has been an aim of this study.