Bölgesel kalkınma politikaları ve Ağrı ilinin iktisadi analizi
Regional development policies and economic analysis of Agri province
  1. Tez No: 477561
  2. Yazar: UĞUR OKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKİP YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
16. yüzyılda merkantilizm ile başlayıp neoliberal anlayışa kadar uzanan küresel ekonomi paradigması büyük dönüşümler ve kırılmalar geçirmiştir. Özellikle sanayi devrimi sonrasıdünya ticaretinin genişlemesi ülkelerin geleneksel iktisadi faaliyetler dışında piyasaya yönelik üretim ile tanışmalarına yol açtı. Sanayileşme ile ekonomik faaliyetlerin belirli alanlarda yığılmaya başlaması, diğer bölgeleri dezavantajlı komuna getirmiştir. Bu hususta son yıllarda bölgesel kalkınma, yerel ekonomi ve yeni ekonomik coğrafya yaklaşımları ülkeler açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada bölgesel farklılıkları gidermek amacıyla politikaların teoride ve pratikteki yaklaşımları ele alınmıştır. Kaynak dağılımından yeterli pay alamayan, çeşitli sebeplerle sermaye birikimi bakımından dezavantajlı duruma düşmüş bölgeler, zamanla ulusal kalkınma açısından engel oluşturmuş ve sosyo-ekonomik sorunlara yol açmıştır. Bölgelerin kalkınma dinamiklerini harekete geçirerek ve rekabetçi yapısını arttırarak sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflenmektedir. Ayrıca çalışmada dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Avrupa Birliği entegrasyonu ve rekabetçi yapısını arttırmaya yönelik bölgesel ekonomi politikaları incelenmiş olup üyelik sürecinde olan Türkiye'nin, bölgesel farklılıkları gidermeye yönelik üyelik süreci öncesi ve sonrasında uyguladığı politikalar tarihsel açıdan analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global economic paradigm, beginning with mercantilism in the 16th century and extending to neoliberal conception, has undergone major transformations and breaks. The expansion of the world trade especially after the Industrial Revolution led countries to become acquainted with market-oriented production other than traditional economic activities.The fact that industrialization and economic activities begin to accumulate in certain areas has put other regions in a disadvantageous position. In this respect, the approaches of regional development, local economy and new economic geography are of great importance for countries. In this study, the theoretical and practical approaches of policies are discussed in order to resolve regional disparities. The regions which could not receive sufficient share in resource allocation and have been in a disadvantageous position in terms of capital accumulation owing to a variety of reasons have posed an obstacle for national development over time and caused socio-economic problems. Sustainable economic growth is targeted by putting the regions' development dynamics into action and increasing their competitive structure. In addition, European Union integration, one of the largest economies of the world,and regional economic policies that aim at enhancing its competitive structure have been examined and the policies that Turkey has implemented before and after the membership process in order to resolve regional disparities have been analyzed from a historical perspective.