Destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan ortaokul öğrencilerinin spora katılım motivasyonlarının incelenmesi (Bitlis-Tatvan örneği)
Investigation of sports participation motivations of secondary school students participating in the support and training courses (Bitlis-Tatvan example)
  1. Tez No: 477562
  2. Yazar: TUNCAY BİNGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan ortaokul öğrencilerinin spora katılım motivasyonlarını belirlemek ve bu değişkenleri yaş, cinsiyet, spor türü ve branş kategorisi açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Bitlis'in Tatvan ilçesinde öğrenim gören, rastgele seçilmiş 257 erkek, 113 kız toplam 370 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencinin cinsiyeti, yaşı, öğrenim gördüğü sınıf ve katıldığı spor branşı gibi demografik bilgiler elde etmeye yönelik soruların bulunduğu“Kişisel Bilgi Formu”ile spora katılım motivasyonlarını belirlemek için, Gill, Gross ve Huddleston (1983) tarafından geliştirilen, Çelebi tarafından Türkçeye çevrilen ve Oyar ve arkadaşları (2001) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış“Spora Katılım Güdüsü Ölçeği (Participation Motivation Questionnaire PMQ)”kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Spora katılımın cinsiyet değişkeni açısından“yarışma”ve“hareket/aktif olma”alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu, yaş değişkeni açısından“eğlence”ve“yarışma”alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu, spor türü değişkeni açısından“başarı/statü”ve“arkadaş”alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu ve branş değişkeni açısından da“başarı/statü”,“eğlence”ve“arkadaş”alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Destekleme ve yetiştirme kurslarında yer alan öğrencilerin, spora katılım motivasyonlarının, duygu ve düşüncelerinin, spor ile ilgili davranışlarının ve spor bilincinin antrenörler veya beden eğitimi öğretmenleri tarafından ölçülmesi ve fark edilmesi öğrencilerin davranışlarını, spora bakış açılarını ve spora karşı olumlu tutum motivasyonu oluşturmalarına ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Spordaki devamlılığın sağlanması için öğrencilerin neden spora katıldıklarını belirlemek ve bu nedenlerin öğrencilerin performansını olumlu şekilde etkileyecek biçimde düzenlemek sporun devamlılığı açısından olumlu katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the support and motivation of sports participation in junior high school students participating in training courses and these variables as age, gender, type of sport and to examine in terms of product categories. The study sample in the 2016-2017 academic year studying in Tatvan town of Bitlis, randomly selected 257 men, 113 girls are a total of 370 secondary school students. As a data collection tool in the research; The sex of the student, age, like sport in which class and participated studying where the questions aimed at obtaining demographic information“Personal Information Form”to determine their sport participation motivation, Gill, Gross and Huddleston (1983) developed by Çelebi translated into Turkish by and Oyar and al (2001) reliability and validity studies conducted by the“Sport Participation Motivation Questionnaire (PMQ Participation Motivation Questionnaire)”is used. Statistical analysis of the data was performed using SPSS software. According to the results of the research; It was found that there were significant differences in the sub-dimensions of“competition”and“activity / activity”in terms of gender change in sports participation, significant differences in sub-dimensions of“entertainment”and“competition”in terms of age change,“success / status”Sub-dimensions, and there are significant differences in the sub-dimensions of“success / status”,“entertainment”and“friend”in terms of branch change. The students involved in support and training courses will contribute significantly to motivate the attitudes, motivations and attitudes of the students to the behavior of the sport participation motives, feelings and thoughts, sports behavior and sports awareness by the coaches or physical education teachers. Determining why students participate in the spore to ensure continuity in the spade and regulating them in a way that affects the performance of the students positively will contribute positively to the continuity of the sport.