Karbonik meserasyon tekniği ile bazı üzüm çeşitlerinden kırmızı şarap üretimi
Red wine production by using carbonic maceration from some grope
- Tez No: 47757
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARBONİK MASERASYON TEKNİ?Î İLE BAZI ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDEN KIRMIZI ŞARAP ÜRETİMİ Polat BEYAZLAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Işıl Fidan 1996,Sayfa: 45 Jüri:Prof.Dr.Işıl FİDAN Jüri: Prof.Dr. Oğuz KILIÇ Jüri: Prof.Dr. Sedat DÖNMEZ Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesinden sağlanan Kalecik karası, Öküzgözü ve Dimnit üzüm çeşitlerinden karbonik maserasyon ve klasik (mayşe fermentasyonu) yöntemle üretilen şarapların kimyasal bileşim ve kalite farklılıkları, duyusal analiz ile de irdelenerek açıklanmıştır. Ayrıca şarap örneklerine uygulanan kimyasal analizlerle şarapların Gıda Maddeleri Tüzüğüne, Şaraplarla İlgili Tüzük ve Şarap Standartlarına uygunluğu doğrulanmıştır. Gerek kimyasal, gerekse duyusal analiz sonuçlarına göre,“Öküzgözü”ve“Kalecik karası”üzüm çeşitlerinin, karbonik maserasyona uygun çeşitler olduğu; Öküzgözü çeşiti, karbonik maserasyon tekniği ile işlendiğinde, içeriğindeki tanen miktarının azalarak, renginin biraz açıldığı ve yapı bakımından Primeur (genç) şarap üretimine uygun olduğu belirlenmiştir. Öküzgözü üzüm çeşitinin karbonik maserasyonla üretilen şarabının, Boğazkere çeşiti ile karıştırılmadan tek başına da kaliteli şarap verebileceği; Dimnit üzüm çeşitinden gerek karbonik maserasyon ve gerekse klasik (mayşe fermentasyonu) yöntemle elde olunan şarapların önemli bir şaraplık değer gösteremediği; Nevşehir yöresinde yıllardan beri yetiştirilen bu çeşitin yerini, özellikle Kalecik karası veya Öküzgözü çeşitlerinin alması gereği vurgulanmıştır. Duyusal analizlerle Kalecik karası ve Öküzgözü şaraplarında belirlenen aroma zenginliğinin, aroma maddeleri analizleriyle, daha sonraki çalışmalarda belirlenmesinin gereği üzerinde de durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Primeur, Karbonik maserasyon, Kalecik karası, öküzgözü, Dimnit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RED WINE PRODUCTION BY USING CARBONIC MACERATION FROM SOME GRAPE WINES Pol at BEYAZLAR Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Prof. Dr. Işıl FİDAN 1996, page: 45 Jury: Prof.Dr. Işıl FİDAN Jury: Prof.Dr. Oğuz Kılıç Jury: Prof.Dr. Sedat DÖNMEZ In this study, has been examined also by means of degustative analysis and explained differences in chemical composition and quality of wines made of“ Kalecik karası”,“Öküzgözü”and“ Dimnit”types of grapes coming from central Anatolia produced by using carbonic maceration and traditional methods. In addition, it has been confirmed by means of chemical analyses carried out on samples of wines that they are in conformity with Food-Stuff Regulations, Regulations Pertaining to Wines and Wine Standards. According to the results of either chemical or degustative analyses it has been determined that“Öküzgözü”and“Kalecik karası”types are suitable to carbonic maceration and that“Öküzgözü”type, when treated by carbonic maceration technology lessens its tannin content, pales its colour a little and is suitable from structure point of view to produce Primeur wine. It has been emphasised that wine produced from“Öktizgözü”type of grape by means of carbonic maceration technology is capable of serving a quality wine alone withoutIII blending with“Boğazkere”type; that wines produced from“ Dimnit”type of grape by either carbonic maceration technology or traditional method cannot indicate a considerable wort of wine and that this type being grown in the region since years, should be replaced by especially“ Kalecik karası”and“Öküzgözü”types. It has also been considered that the good bouqu6t determined by degustative analysis in“ Kalecik karası”and“Öküzgözü”wines requires to be determined by aromatic composition analyses in following studies. KEY WORDS: Primeur, Carbonic maceration, öküzgözü, Kalecik karası, Dimnit.